Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

18 lutego 2015

Samochód firmowy parkowany pod domem pracownika nie zamyka prawa do pełnego odliczenia VAT

0 785

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dotyczący prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT z faktur dokumentujących nabycie pojazdów oraz wydatków związanych z ich eksploatacją z dnia 20 stycznia 2015 roku (sygn. akt I SA/Kr 1834/14).

Spółka zajmująca się dystrybucją materiałów reklamowych udostępniła pracownikom i współpracownikom nadzorującym prawidłowość dystrybucji materiałów, firmowe samochody osobowe (własne lub w leasingu). Spółka planuje wprowadzenie ewidencji przebiegów pojazdów oraz regulaminu określającego zasady korzystania z aut wyłącznie do celów służbowych, w którym pracownicy m.in. mieliby obowiązek parkować samochód w miejscu zamieszkania, ze względu na konieczność szybkiej reakcji na możliwe nieprawidłowości dotyczące zadań służbowych.

W związku z tym Spółka zwróciła się z pytaniem w interpretacji indywidualnej czy mogłaby odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości z faktur dokumentujących nabycie pojazdów (ratę leasingową) lub zakup towarów i usług związanych z eksploatacją samochodów na gruncie przepisów obowiązujących od 1 kwietnia 2014 roku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej

Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że spółce nie przysługuje pełne prawo do odliczenia, ponieważ wprowadzane w spółce procedury nie wykluczają potencjalnego użycia pojazdów do celów prywatnych przez użytkowników samochodów.

Zdaniem organu zawarcie w regulaminie korzystania z samochodów przez użytkowników obowiązku parkowania samochodów w rejonie miejsca zamieszkania użytkownika – pod domem, blokiem czy też w jego garażu, powoduje, że istnieje realna możliwość wykorzystywania samochodów do celów prywatnych przez ich użytkowników, tj. pracowników lub współpracowników. Zwrócono też uwagę na sposób nadzoru przez wnioskodawcę nad wykorzystywaniem samochodów. Wyznaczenie osoby, która raz w miesiącu będzie weryfikować sporządzane przez użytkowników samochodów ewidencje przebiegu pojazdu w zestawieniu z fakturami na paliwo, wskazaniami licznika oraz zleceniami na dystrybucję i kolportaż materiałów reklamowych nie wykluczy użycia samochodów do użytku prywatnego po godzinach pracy, gdy samochody będą garażowane w miejscu zamieszkania użytkowników. Powyższe nie pozwala wnioskodawcy na stworzenie jasnych i przejrzystych zasad, z których wynikałby brak możliwości użycia samochodów do celów prywatnych. Z uwagi na to, że samochody mogą być wykorzystywane do celów prywatnych użytkowników (po godzinach pracy), spółka nie ma obiektywnych możliwości wyeliminowania ich użycia w takim celu również w czasie kiedy powinny być wykorzystywane wyłącznie do wykonywania obowiązków na rzecz spółki. Ponadto praca użytkowników samochodów (pracowników i współpracowników wykonujących funkcje kontrolne, nadzorcze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.