Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

31 sierpnia 2016

Skutki w VAT przekazania samochodu do spółki cywilnej

0 1487

Podatnik prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą i jest jednocześnie razem z żoną wspólnikiem spółki cywilnej. W ewidencji środków trwałych firmy jednoosobowej jest samochód, który podatnik chciałby przekazać do s.c. W jaki sposób należy tego dokonać optymalizując zobowiązanie w podatku VAT? Małżonkowie nie posiadają rozdzielczości majątkowej a przy zakupie samochodu (ciężarowego) odliczony został VAT naliczony.

ODPOWIEDŹ

Przedsiębiorca, który chce wykorzystać samochód w spółce cywilnej ma kilka możliwości. Może przedmiotowy samochód wnieść aportem, użyczyć, lub przekazać w formie darowizny. Jednakże wszystkie formy przekazania będą w tym przypadku opodatkowane podatkiem VAT.

UZASADNIENIE

Wniesienie samochodu aportem do spółki

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art.7 ust.1 i art.8 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT).

W myśl cytowanych powyżej przepisów wniesienie wkładu niepieniężnego, czyli aport rzeczowy rodzi obowiązek podatkowy w VAT, gdyż wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki cywilnej spełnia definicję dostawy towarów - następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W niektórych sytuacjach czynność wniesienia aportu rzeczowego korzysta ze zwolnienia od VAT. Dzieje się tak, gdy przedmiot aportu spełnia warunki zawarte m.in. w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT. Na mocy powyższego artykułu zwolniony od podatku jest aport towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z  tytułu nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o  kwotę podatku naliczonego.

W opisanym przypadku Czytelnik dokonał odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu, zatem wniesienie aportu do spółki cywilnej nie może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 2.

Reasumując, wniesienie przez Czytelnika będącego podatnikiem VAT czynnym wkładu niepieniężnego w postaci samochodu ciężarowego stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu. Dokonywanie czynności opodatkowanych, wskazanych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, podlega dokumentowaniu w sposób wskazany w ustawie o VAT. Zgodnie z przepisem art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, Czytelnik będzie obowiązany wystawić fakturę dokumentującą wniesienie aportu.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji nr IBPP1/4512-212/16/BM z dnia 6 maja 2016 roku, w której stwierdził, iż: „wniesienie wkładu niepieniężnego (aportu rzeczowego) do spółki prawa handlowego lub cywilnego – w zależności od tego co jest jego przedmiotem – spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy, uznawane jest za sprzedaż”.

Użyczenie samochodu spółce

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  • użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  • nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza pod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.