Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

4 listopada 2013

Sprzedaż biletów i karnetów umożliwiających wstęp na salę taneczną a stawka VAT

0 1043

Wnioskodawczyni dla sprzedaży biletów i karnetów umożliwiających wstęp na salę taneczną i uczestniczenia w zajęciach tanecznych oraz dla odpłatnego udostępniania sal celem realizacji praktyk, innych imprez tanecznych oraz ćwiczeń indywidualnych bez udziału instruktora, winna zastosować podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 sierpnia 2013 roku nr IPTPP2/443-430/13-2/PR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Szkoła Tańca, która prowadzi cykliczne zajęcia taneczne, ćwiczenia wcześniej poznanych na zajęciach figur do muzyki bez udziału instruktorów, warsztaty taneczne, przedstawienia i prezentacje oraz indywidualne konsultacje. Jest to zasadnicza część działalności Szkoły Tańca. Klient uiszcza opłatę za wstęp jako wejście jednorazowe lub w formie karnetu. Na cenę biletu bądź karnetu składa się możliwość wstępu na salę taneczną z muzyką (80% wartości ceny) oraz możliwość brania udziału w zajęciach (20% wartości ceny). Klient sam decyduje o uczestnictwie w zajęciach. Oprócz tego, w szkole odbywają się wydarzenia, które nie mają charakteru lekcji tańca.

Należą do nich:

  • praktyki - ćwiczenia własne (kilka lub kilkanaście osób na sali) z muzyką, bez instruktora;

  • inne imprezy taneczne - imprezy taneczne, na których można tańczyć różne tańce poznane wcześniej na kursach, lekcjach i warsztatach w szkołach tańca;

  • udostępnianie sal tanecznych do ćwiczenia indywidualnego, bez instruktora.

Wspólną cechą wszystkich wyżej wymienionych imprez jest to, że Szkoła Tańca zapewnia jedynie salę i muzykę, nie ma natomiast instruktorów, którzy prowadziliby te wydarzenia. Uczestnik imprezy uiszcza opłatę przed wejściem na salę.

Wątpliwości Szkoły Tańca dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla świadczonych usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż stawką podatku obniżoną do wysokości 8% objęte zostały m.in. usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne oraz pozostałe usługi związane z rekreacją, jednakże wyłącznie w zakresie wstępu.

Natomiast zgodnie z definicją słownikową „wstęp” należy rozumieć jako możliwość wejścia „gdzi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.