Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczone przez Spółkę usługi wstępu do kin na podstawie sprzedawanych biletów w celu obejrzenia wyświetlanych w nich filmów są usługami, o których mowa w poz. 182 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, zatem podlegają do dnia 31 grudnia 2013 roku opodatkowaniu podatkiem VAT według preferencyjnej stawki w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 stycznia 2013 roku nr IPTPP1/443-864/12-3/RG.

Sytuacja podatnika

Spółka, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na prowadzeniu sieci kin i świadczeniu usług kinowych, w związku z czym dokonuje sprzedaży biletów wstępu na wyświetlane w nich filmy. Działalność Spółki prowadzona jest na terenie całej Polski. Nabywcami sprzedawanych przez Spółkę biletów do kin są głównie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i poz. 182 załącznika nr 3 do ustawy o VAT może stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% do usług wstępu do kin na podstawie sprzedawanych biletów w celu obejrzenia wyświetlanych w nich filmów.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Wskazana pozycja załącznika obejmuje usługi kulturalne i rozrywkowe bez względu na symbol PKWiU. Zatem organ podatkowy stwierdził, iż każda usługa z grupy usług sklasyfikowanych w PKWiU jako usługi „kulturalne i rozrywkowe” - po spełnieniu dodatkowych warunków określonych w poz. 182 załącznika - korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT.

Natomiast w myśl art. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Stosownie do art. 3 ww. ustawy działalność kulturalną mogą prowadzić osoby prawne, osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Ponadto zasadne jest również odniesienie do ustawy o kinematografii. Art. 3 ust....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.