Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina i Miasto planuje sprzedać w drodze przetargu działkę niezabudowaną, użytkowaną rolniczo, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy w części frontowej oznaczona jest jako tereny zabudowy zagrodowej, a w pozostałej części jako obszary rolne. Czy sprzedaż w całości jest zwolniona z VAT czy należy doliczyć podatek VAT do wartości tej części działki, która znajduje się terenach zabudowy zagrodowej? Gmina i Miasto planują również sprzedać nieruchomość składającą się z czterech działek tj.: trzech stanowiących obszary rolne wg MPZP i jednej nr A, która w części stanowi rozproszoną zabudowę zagrodową, a w pozostałej części znajduje się w terenach stanowiących obszary rolne. Działka A jest zabudowana starym budynkiem mieszkalnym w ruinie przeznaczonym do rozbiórki, oraz ruinami budynku gospodarczego, który zawalił się samoistnie. Budynek mieszkalny na stałe jest związany z gruntem, posiada dach oraz fundamenty. Gmina nie podjęła czynności mających na celu uzyskanie odpowiednich pozwoleń na rozbiórkę, podjęcie tych czynności przechodzi więc na nowego nabywcę. W związku z powyższym czy należy doliczyć podatek VAT do ceny sprzedaży działki A, a jeśli tak czy do całej działki czy tylko do części, która stanowi rozproszoną zabudowę zagrodową (zabudowanej budynkiem)?

ODPOWIEDŹ

Grunt pod zabudowę zagrodową jest opodatkowany stawką 23%. Jeżeli dopuszcza się na gruntach umiejscowienie budynków i urządzeń służących produkcji rolniczej, to znaczy, że takie grunty są przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast w przypadku dostawy gruntu z budynkiem do rozbiórki dla nabywcy, należy przyjąć, że doszło do dostawy gruntu przeznaczonego pod zabudowę, który również jest opodatkowany stawką podstawową w wysokości 23%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie w art. 2 pkt 33, przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu-zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Pytanie Czytelnika dotyczy stawki VAT dotyczącej dostawy części gruntu oznaczonej w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zabudowy zagrodowej a w pozostałej części oznaczonej jest jako obszary rolne. Jedna działka jest zabudowana starym budynkiem mieszkalnym w ruinie przeznaczonym do rozbiórki.

Jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienie od podatku obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych, tj. gdy nie są one przeznaczone pod zabudowę. Ustawodawca nie sprecyzował jednak w ustawie, jakimi kryteriami należy kierować się przy ustalaniu przeznaczenia danego gruntu. W celu określenia, czy dany grunt jest przeznaczony pod zabudowę należy odwołać się do przepisów zawartych w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tą ustawą dla prawidłowego określenia przeznaczenia terenów istotne znaczenie odgrywa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

W planach zagospodarowania przestrzennego tereny zabudowy zagrodowej bardzo często są kwalifikowane jako przeznaczone dla:

  1. Zabudowy zagrodowej,

  2. Budynków i urządzeń służących wyłącznie produkcji rolniczej.

Skoro więc dopuszcza się na nich umiejscowienie budynków i urządzeń służących wyłącznie produkcji rolnic...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.