Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

12 listopada 2013

Sprzedaż prawa własności nakładu budowlanego na cudzym gruncie a VAT

0 852

Odpłatna czynność przeniesienia prawa do domku letniskowego, będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i będzie opodatkowana według 23% stawki podatku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2013 roku nr ILPP1/443-507/13-2/HW.

Sytuacja Podatnika

Powiat jest właścicielem domku letniskowego, murowanego, o dachu płaskim drewnianym, krytym papą, trwale związanym z gruntem, posadowionym na działce będącej własnością Gminy, której część została oddana Powiatowi w dzierżawę na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wójtem Gminy a Powiatem. Umowa zawarta jest na czas określony do 2016 roku. Przedmiotowy domek został wybudowany w latach 60-tych, przez Powiatowe Biuro Geodezji. Powiat przejął przedmiotowy domek po zlikwidowanym Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, będącym gospodarstwem pomocniczym. Z uwagi na likwidację gospodarstwa pomocniczego z dniem 31 grudnia 2010 roku Powiat przejął cały majątek z dniem 1 stycznia 2011 roku. 

W związku z powyższym Powiat powziął wątpliwości, czy sprzedaż prawa własności nakładu budowlanego na cudzym gruncie podlegać będzie opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z punktu widzenia prawa cywilnego nakłady na nieruchomość (np. wybudowanie budynku lub budowli oraz ulepszenie i modernizacja istniejących budynków lub budowli posadowionych na cudzym gruncie) stanowią część składową gruntu i tym samym własność właściciela gruntu. W konsekwencji podmiot, który poniósł nakłady na nieruchomość, nie może ich sprzedać. Niemniej jednak ma on pewne prawo do nakładów, które może przenieść na rzecz innego podmiotu. 

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że przy przeniesieniu prawa do nakładów nie dochodzi do przeniesienia prawa do dysponowania towarem jak właściciel, ponieważ przedmiot dzierżawy przez cały okres trwania tego stosunku pozostaje własnością wydzierżawiającego. Czynność przeniesienia poniesionych nakładów inwestycyjnych na nabywcę nie jest dostawą towarów, bowiem nie mieści się w definicji towaru, zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem organ po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.