Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

11 maja 2017

Sprzedaż przewłaszczonego samochodu

0 1007

Sprzedaż przewłaszczonego samochodu może być rozliczona w systemie VAT-marża.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 25 kwietnia 2017 roku nr 0114-KDIP1-3.4012.83.2017.1.J

Sytuacja Podatnika

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce. Spółka świadczy na terytorium Polski usługi finansowe, tj. usługi w zakresie udzielania pożyczek pieniężnych na rzecz osób fizycznych poza systemem bankowym. Pożyczki udzielane są przez Spółkę w dwóch formach, tj. jako pożyczka na zakup samochodu lub pożyczka pod zastaw samochodu. W obydwu przypadkach wraz z umową pożyczki zawierana jest umowa przewłaszczenia samochodu na zabezpieczenie, poprzedzana wyceną wartości samochodu mającej stanowić przedmiot zabezpieczenia.

W razie opóźnienia dłużnika w regulowaniu należności wobec Spółki pojazd będący zabezpieczeniem spłaty pożyczki (dotychczas używany przez pożyczkobiorcę) ulega przewłaszczeniu na rzecz Wnioskodawcy w pełnym zakresie. Odebrane samochody Spółka każdorazowo przeznacza do sprzedaży, celem uzyskania środków na spłatę zadłużenia dłużnika z tytułu niespłaconej przez niego pożyczki.

W przypadku gdy cena ze sprzedaży pojazdu wystarczy na pokrycie zadłużenia (tj. w całości powyższych kosztów i należności), wówczas pożyczka oraz inne zobowiązania wynikające z umowy pożyczki zostaną w całości rozliczone (uregulowane) pomiędzy pożyczkobiorcą a Spółką. Ewentualna nadwyżka środków uzyskanych ze sprzedaży nad kwotę zadłużenia, będzie zwracana dłużnikowi. W przeciwnym razie, tj. gdy kwota zadłużenia przewyższy środki uzyskane ze sprzedaży samochodu - różnica będzie dochodzona przez Spółkę na kolejnych etapach windykacji, przy zastosowaniu innych dostępnych metod dochodzenia długu.

Czy Spółka będzie uprawniona do zastosowania procedury VAT-marża, o której mowa w art. 120 ustawy o VAT oraz czy kwotą nabycia będzie każdorazowo kwota zabezpieczenia finansowania wynikająca z umowy pożyczki zawartej z dłużnikiem?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, „w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku”. Innymi słowy, w przypadku spr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.