Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

30 września 2018

Sprzedaż przez Gminę towarów nabytych w drodze spadkobrania a opodatkowanie VAT

0 933

Sąd Rejonowy wydał postanowienie, w którym stwierdził, że na podstawie ustawy Gmina nabyła spadek z dobrodziejstwem inwentarza po zmarłym mieszkańcu gminy mającym na jej terenie ostatnie miejsce zwykłego pobytu. Zmarły prowadził działalność gospodarczą: sprzedaż materiałów instalacyjnych oraz wyposażenia biurowego. Gmina sporządziła spis towarów oraz spis z natury (towary nowe oraz używane), ponieważ planuje sprzedać nabyty majątek. W tym celu komisja przetargowa wybierze najkorzystniejszą ofertę kupna. Środki uzyskane ze zbycia spadku Gmina zobowiązana jest przeznaczyć na spłatę zadłużenia wobec wierzycieli zmarłego.

Czy Gmina może dokonać sprzedaży towarów ze zlikwidowanego sklepu oraz materiałów ze spisu z natury (tarcica, płytki betonowe) na podstawie umowy kupna-sprzedaży? Czy Gmina powinna wystawić fakturę VAT i z jakimi stawkami w przypadku gdy najlepszą ofertę złoży osoba lub firma prowadząca działalność gospodarczą?

ODPOWIEDŹ

Gmina może dokonać sprzedaży towarów ze zlikwidowanego sklepu oraz materiałów ze spisu z natury (tarcica, płytki betonowe) na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Gmina w tym przypadku nie działa w ramach działalności gospodarczej, dlatego sprzedaż ta nie podlega VAT, a w konsekwencji, w przypadku sprzedaży majątku na rzecz firmy, Gmina nie wystawia faktury VAT.

UZASADNIENIE

W celu odpowiedzi na pytanie zadane przez Czytelnika najistotniejsze jest ustalenie, czy Gmina w tym przypadku działa w ramach działalności gospodarczej. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT).

Zdaniem Redakcji, Gmina z tytułu wykonywania opisanych czynności nie jest podatnikiem VAT, ponieważ nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie. Gmina w opisanym przypadku działa jak właściciel, a nie przedsiębiorca.

Zasadniczym przedmiotem działalności gmin są czynności wykonywane w charakterze podmiotu prawa publicznego w celu sprawowania władzy publicznej. Jest to szeroko rozumiana działalność nastawiona na zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, którą tworzą mieszkańcy gminy. Do zakresu działania gminy należą zatem wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. W sferze publicznoprawnej mieści się również zarządzanie tzw. mieniem komunalnym, a zatem mieniem w którego skład wchodzą własność i inne prawa maj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.