Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

2 września 2018

Sprzedaż samochodów po cenie niższej niż rynkowa

0 1882

Zakupiłem kilka samochodów do dalszej odsprzedaży od osób fizycznych na umowę kupna - sprzedaży. Nie odliczyłem podatku naliczonego z tego tytułu. Przed sprzedażą tych samochodów poniosłem jeszcze dodatkowe koszty w postaci naprawy, zakup części samochodowych. Niestety koszty naprawy są wyższe od wartości rynkowej tych samochodów. W związku z tym, czy mogę zastosować cenę niższą niż rynkowa, żeby „pozbyć się” lub wyjść na zero z kosztami?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik ma możliwość dowolnego kształtowania ceny sprzedawanych towarów. Zatem możliwa jest również cena poniżej wartości rynkowej,nie dotyczy to jednak transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi (rodzinne bądź kapitałowe).

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną wynikającą z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę uwzględniając w tym wszelkie dopłaty, dotacje, subwencje, które należą się dostawcy towaru lub usługodawcy usługi, mające bezpośredni wpływ na ich cenę. To sprzedawca reguluje w sposób swobodny cenę. Podstawę opodatkowania można obniżyć m.in. o opusty, rabaty. Podstawa opodatkowania obejmuje również podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku, koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Przepisy o podatku od towarów i usług nie narzucają, aby wszystkie towary czy usługi były sprzedawane z zyskiem. Sprzedaż towarów lub usług po cenie niższej niż rynkowa jest zatem możliwa. Nie dotyczy to jednak transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Stanowi o tym art. 32 ustawy o VAT. W przypadku gdy między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek o którym mowa w ust. 2 oraz gdy wynagrodzenie jest:

  1. niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma zgodnie z  art. 86, art. 86a, art. 88 i art. 90 oraz z przepisami wydanymi na podstawie art. 92 ust. 3 pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

  2. niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.