Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85) , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

29 listopada 2017

Sprzedaż samochodu nabytego bez VAT

0 2139

Sprzedaż samochodu zakupionego na podstawie umowy kupna-sprzedaży i wykorzystywanego do działalności opodatkowanej nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 października 2017 roku nr 0112-KDIL2-2.4012.369.2017.1.JK

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT. W 2009 r. Spółka kupiła samochód osobowy od zagranicznej osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej nie będącej podatnikiem podatku VAT ani podatku od czynności cywilno-prawnych. Zakup dokonany był na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Zainteresowany posiada zaświadczenie (VAT-25) potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu przywozu środka transportu. Samochód był wykorzystywany w firmie do wykonywania czynności opodatkowanych. Przez cały okres eksploatacji Wnioskodawca nie odliczał podatku VAT ani od paliwa ani od części zamiennych. Obecnie Spółka ma zamiar sprzedać wyżej wymieniony samochód. W dniu zakupu pojazdu Wnioskodawca był świadomy, że pojazd będzie przeznaczony do sprzedaży.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą m.in. kwestii ustalenia, czy sprzedając samochód nabyty bez VAT trzeba naliczyć podatek według stawki 23%, czy będzie to sprzedaż podlegająca zwolnieniu od VAT.

Stanowisko Dyrektora

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Uwzględniając zatem powołane przepisy prawa oraz elementy opisu sprawy wskazać należy, że dostawa używanego samochodu nie będzie transakcją korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Pojazd nie był bowiem wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku VAT, skutkiem czego nie zostaną spełnione przesłanki umożliwiające zastosowanie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.