Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

1 czerwca 2018

Sprzedaż samochodu otrzymanego w darowiźnie

0 2611

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. W grudniu 2016 otrzymałem w darowiźnie samochód osobowy, darowizna ta korzystała ze zwolnienia od podatku PCC. Samochód przekazałem na potrzeby działalności gospodarczej, został on ujęty w ewidencji środków trwałych i służył do działalności opodatkowanej podatkiem VAT. W tym roku zamierzam sprzedać ten samochód i w związku z tym mam pytanie, czy powinienem tę sprzedaż opodatkować podatkiem VAT, czy mogę ewentualnie zastosować procedurę VAT-marża? Czy korzystniej będzie wycofać ten samochód z działalności i sprzedać go na umowę cywilną sprzedaży?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż samochodu w ramach działalności gospodarczej będzie stanowiła dostawę towarów opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przy sprzedaży samochodu otrzymanego w darowiźnie Czytelnik nie może skorzystać w procedury VAT-marża. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wycofanie środka trwałego z działalności i przekazanie na cele osobiste, ponieważ czynność ta jest wyłączona z zakresu działania ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU) pod warunkiem, że ponoszone w trakcie używania samochodu wydatki nie dotyczyły jego części składowych.

UZASADNIENIE

Zastosowanie procedury VAT-marża

Jednym z warunków możliwości zastosowania szczególnej procedury opodatkowania VAT-marża przy sprzedaży towarów używanych jest, aby towary te, były uprzednio nabyte przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności w celu odprzedaży (art. 120 ust.4 UPTiU).

W przypadku zatem samochodu otrzymanego w drodze darowizny, nie jest spełniony warunek nabycia w celu odprzedaży, a zatem Czytelnik do sprzedaży tego samochodu nie może zastosować procedury szczególnej.

Samochód ten służył do wykonywania czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem, co do zasady, jego sprzedaż należałoby opodatkować stawką VAT 23%.

Wycofanie środka trwałego z firmy i przekazanie na cele osobiste

W myśl art.7 ust.2 UPTiU przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt.1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

 

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

 

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z treści pytania nie wynika, żeby podatnik dokonywał zakupu jakichkolwiek części składowych do samochodu od których dokonywał odliczenia podatku VAT naliczonego. A zatem należy ustalić, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodu.

Nabycie samochodu nastąpiło od osoby fizycznej w ramach darowizny i co do zasady jest opodatkowane podatkiem PCC od spadków i darowizn.

Z licznych orzeczeń wynika, że o możliwości odliczenia podatku naliczonego można mówić wyłącznie wówczas, gdy wystąpił on na poprzednim etapie obrotu (tj. przy nabyciu lub wytworzeniu towaru). Taki pogląd wyraził NSA w wyroku z dnia 28lutego 2013 r., sygn. I FSK 627/12, w którym stwierdził, że o prawie do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towaru, w myśl art. 86 UPTiU można mówić wyłącznie wówczas, gdy dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jeżeli zatem nabycie samochodu podlegało podatkowi PCC, a nie opodatkowaniu podatkiem VAT, wówczas nie można mówić o prawie (lub braku prawa) do odliczenia VAT.

Z powyższego wynik...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.