Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

31 maja 2016

Sprzedaż towarów w ramach dropshippingu a podatek VAT

0 1164

Podatnik wykazuje zwrot VAT z tytułu sprzedaży usług nadzoru nad produkcją i konfekcją towaru dla kontrahenta z USA jako NP, kontrahent z USA oferuje poprzez stronę internetową towar (herbatę), dostawcą herbaty jest nasz podatnik z Polski, który wysyła towar z Polski bezpośrednio do klienta z USA, pieniądze wpłacają klienci na konto pośrednika z USA, Polski dostawca w zakupach wykazuje faktury dot. nabycia herbaty i pakowanie herbaty przez firmy Polskie oraz wysyłkę do USA - zwrot podatku wynika z wystawionych przez polskiego dostawcę na kontrahenta z USA faktur sprzedaży NP na świadczenie usług wg umowy pomiędzy polskim dostawcą a kontrahentem z USA.

ODPOWIEDŹ

Czytelnik powinien wykazać eksport towarów na rzecz klientów z USA.

UZASADNIENIE

Dropshipping jest to model logistyczny sprzedaży przez Internet. Sprzedaż ta polega na przeniesieniu na dostawcę procedur wiążących się z jego wysyłką do odbiorcy.

W warunkach takiej sprzedaży rolą pośrednika jest zebranie zamówień, a następnie przekazanie ich do dostawcy. Dostawca natomiast przejmuje na siebie wysyłkę zamówionego towaru do odbiorcy.

Powyższy model pozwala na uniknięcie kosztownego gromadzenia i składowania zapasów określonych towarów przez podmiot sprzedający towary w systemie dropshippingu i przesunięcie obowiązku w zakresie dostawy towarów na ich producenta lub hurtownię.

Z pytania wynika, że działalność Czytelnika polega na wysyłce zakupionego w Polsce towaru (herbaty) do nabywców w USA, którzy zamówili ten towar poprzez Internet u pośrednika w USA. Czytelnik otrzymuje listę zamówień od pośrednika handlowego i realizuje wysyłkę do klientów w USA, którzy dokonują wpłat na rachunek bankowy pośrednika. Czytelnik nie wystawia dokumentów sprzedaży dla klientów, tylko na rzecz pośrednika wystawia fakturę sprzedaży NP tytułem świadczenia usług wg umowy pomiędzy polskim dostawcą a kontrahentem z USA.

Kwestia rozliczenia dropshippingu na gruncie podatku od towarów i usług zależy od zapisów zawartych umów, czy zawarte transakcje będą uznawane za pośrednictwo handlowe, czy też za sprzedaż w zakresie własnego przedsiębiorstwa. Jednakże w omawianym przypadku pośrednik powinien wystawić fakturę na rzecz Czytelnika – dostawcy towarów z tytułu świadczonych usług pośrednictwa.

Przeniesienie prawa do rozporządzania towarem następuje między dostawcą towaru a nabywcą (klientem) i ma miejsce w chwili przekazania przez pośrednika zapłaty za towar skierowanej od nabywcy (klienta) do dostawcy towaru. Pośrednik nie jest stroną umowy. Faktyczna umowa kupna-sprzedaży zawierana jest między dostawcą a klientem. Tak więc, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel następuje poprzez przekazanie towarów od dostawcy do klienta, a pośrednik nie jest na żadnym etapie transakcji właścicielem towarów, w związku z czym nie może wystawiać dokumentów sprzedaży w imieniu własnym.

Podmiotem zobowiązanym do udokumentowania transakcji sprzedaży towaru jest dostawca, czyli Czytelnik, jako strona umowy kupna-sprzedaży. Natomiast pośrednik, którego działalność polega na zbieraniu zamówień, inkasowaniu wpływów oraz przesyłaniu zamówień do dostawcy powinien wystawiać faktury we własnym imieniu dla Czytelnika, ponieważ to na rzecz Czytelnika pośrednik świadczy usługi pośrednictwa handlowego i od Czytelnika otrzymuje określone zyski, stanowiące różnicę pomiędzy kwotą przelaną przelewem bankowym od Klienta a kwotą przekazaną do dostawcy (Czytelnika) od poszczególnych transakcji.

Reasumując, pośrednik nie jest stroną transakcji dostawy bowiem nie dysponuje towarem i nie dokonuje jego sprzedaży, a jedynie pośredniczy w transakcji, i tym samym nie może wystawiać dokumentów potwierdzających dostawę towaru, gdyż obowiązek udokumentowania tej dostawy spoczywa na Czytelniku jako dostawcy towaru.

W przypadku natomiast usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.