Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

31 lipca 2014

Sprzedaż towaru szwedzkiej spółce z dostawą do Rosji

0 868

Spółka szwedzka (Spółka X) zarejestrowana na VAT w Polsce kupuje towar od polskiego producenta. Mamy zamiar zacząć sprzedawać ten towar nowemu klientowi w Rosji. Towar będzie transportowany przez działającą na zlecenie szwedzkiej Spółki X firmę transportową bezpośrednio z Polski do Rosji. Z jaką stawką powinna być faktura od producenta? Jaki NIP szwedzkiej spółki powinien być na fakturze (szwedzki czy polski)? Jak to wykazać w deklaracji VAT-7?

ODPOWIEDŹ

Polski producent powinien rozpoznać, po spełnieniu ustawowych warunków, eksport towarów, opodatkowany stawką VAT 0%, natomiast dostawa dokonana przez Spółkę X na rzecz rosyjskiego odbiorcy nie podlega w ogóle polskiemu podatkowi od towarów i usług. Nie ma przy tym znaczenia jaki NIP (polski czy szwedzki) zostanie użyty na fakturze wystawionej przez producenta.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług przez eksport towarów rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz, lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych

jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

W opisanej przez Państwa transakcji transport towarów z terytorium Polski na terytorium Rosji (czyli poza terytorium Unii Europejskiej) dokonywany jest przez działającą na rzecz nabywcy firmę transportową. Nabywcą organizującym transport jest Spółka X, posiadająca siedzibę w Szwecji, czyli poza terytorium kraju. W świetle cytowanej powyżej definicji transakcja sprzedaży towaru przez polskiego producenta na rzecz szwedzkiej Spółki X może zostać uznana za eksport towarów, pod warunkiem, że wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej zostanie potwierdzony przez urząd celny.

Zgodnie z art.22 ust.2 ustawy o VAT w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport są przyporządkowane dostawie dokonanej dla t...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.