Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ROZLICZENIA VAT

2 października 2014

Sprzedaż wierzytelności w świetle ustawy o podatku od towarów i usług

0 871

Nasza spółka prowadząca działalność w zakresie usług transportowych posiada wierzytelność wobec kontrahenta na kwotę 100.000 zł. Kontrahent nie spłacił długu. Wskazana wierzytelność jest wymagalna, bezsporna i nieprzedawniona. Mamy możliwość sprzedaży wskazanej wierzytelności za kwotę 70.000 zł. Czy sprzedaż wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż wierzytelności nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynność ta nie stanowi dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zostały określone w art. 5 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). I tak, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Ustawa jednoznacznie określa, iż ww. czynności będą podlegać opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ustawy VAT). Dodatkowo opodatkowaniu będą podlegać towary w przypadku, o którym mowa w art. 14. Przepis ten stosuje się przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną.

Przy czym za towary należy uznać rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT). Natomiast za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ustawa uznaje czynności, o których mowa w art. 8 ustawy o VAT. Zgodnie ze wskazanym artykułem przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

  • użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

  • nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Jak wynika z powołanego przepisu aby uznać daną czynność za świadczenie usług podlegające opodatkowaniu pomiędzy świa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.