Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

8 lipca 2013

Stawka VAT dla montażu kolektorów słonecznych

0 1562

Montaż kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz na gruntach należących do osób fizycznych, w celu zasilania domów jednorodzinnych nie przekraczających 300 mkw jest opodatkowany 8 % stawką podatku VAT. Natomiast ich montaż na budynkach użyteczności publicznej, podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 23%.

Takie stanowisko zawarł Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej nr IPPP1/443-107/13-4/EK z dnia 10 maja 2013 roku.

Sytuacja podatnika

Gmina jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i wraz z innymi podmiotami jest realizatorem projektu obejmującego wykorzystanie odnawialnych źródeł energii poprzez kompleksowy montaż kolektorów słonecznych w gminach. Zadanie jest realizowane w ramach umowa partnerstwa. W roku 2013 wykonywane będą roboty i nadzór. Faktury dokumentujące koszty poniesione w ramach realizacji projektu będą wystawiane na poszczególnych partnerów lub lidera projektu w tej części zadania, którą będą realizować w ramach własnego budżetu. Wnioskodawca realizuje powyższe zadanie jako zadanie własne Gminy.

Kolektory będą montowane na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych należących do osób fizycznych, na budynkach wielorodzinnych, które są objęte społecznym programem mieszkaniowym, na gruncie osób fizycznych oraz na budynkach użyteczności publicznej.

W związku z tym zadano pytanie jaka jest prawidłowa stawka podatku VAT dla usługi polegającej na montażu kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych jednorodzinnych należących do osób fizycznych ,na budynku mieszkalnym wielorodzinnym, na gruncie osób fizycznych oraz na budynkach użyteczności publicznej.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Na podstawie art.41 ust.1 w związku z art. 146a ustawy o podatku VAT podstawowa stawka podatku VAT wynosi 23%.

Jednakże ustawodawca opodatkował niektóre czynności stawkami obniżonymi.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Stawka ta obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 roku.

Definicja budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym została zawarta wart. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nią , przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

W myśl tego zastrzeżenia, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Z powyższego wynika, że prawo do zastosowania obniżonej do wysokości 8% stawki podatku VAT wystąpi wówczas, gdy inwestycja będzie związana z obiektem budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych, przy założeniu, że usługa będzie wykonywana w ramach czynności określonych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

W przepisach prawa podatkowego brak jest zdefiniowania pojęcia termomodernizacji obiektu budowlanego. Definicji takiej nie zawiera również Prawo budowlane.

Na potrzeby interpretacji or...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.