Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

30 czerwca 2013

Stawka VAT dla sprzedaży gruntu wraz z budynkiem wybudowanym przez inny podmiot

0 969

Gmina ma zamiar sprzedać spółdzielni mieszkaniowej działkę, na której znajduje się blok wybudowany z nakładów spółdzielni w 1990 roku. Wcześniej grunt był dzierżawiony spółdzielni przez Gminę. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować przy sprzedaży gruntu?

ODPOWIEDŹ

Opisany przez Państwa problem był przedmiotem sprzecznego orzecznictwa sądów administracyjnych.

W wyroku z 10 sierpnia 2011 roku o sygnaturze I FSK 1232/10, w stanie faktycznym zbliżonym do opisanego przez Państwa Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że, stosownie do art.29 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług, dla sprzedaży gruntu należy zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy budynków na nim posadowionych, czyli w tym przypadku sprzedaż powinna korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W wyroku tym NSA nie zgodził się ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, że w przypadku takiej dostawy nie mamy do czynienia z jednolitą transakcją sprzedaży budynku wraz z gruntem, na którym stoi ten budynek, lecz z dwiema odrębnymi transakcjami, tj. dostawą gruntu oraz dostawą budynku, które winny zostać opodatkowane odrębnie. Sąd powołał się przy tym na przepisy art.46 §1 i art.48 Kodeksu cywilnego, wywodząc z nich, że niemożliwe jest istnienie własności budynku całkowicie oderwanej od prawa do gruntu. Zdaniem NSA w rozpatrywanej sprawie „przedmiotem sprzedaży jest zabudowany grunt, zaś Gmina dokonując sprzedaży nieruchomości pomniejszyła jedynie cenę sprzedaży całej nieruchomości o wartość wybudowanych przez Spółdzielnię Pracy, budynków. Mając powyższe na uwadze przypomnieć raz jeszcze należy, że zgodnie z zasadą "superficies solo cedit", wszystko co jest trwale z gruntem związane stanowi część składową gruntu. Skoro zaś w myśl art.47 §1 k.c., część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych, to należało uznać, że mimo iż Spółdzielnia Pracy wybudowała z własnych środków przedmiotowe budynki, właścicielem gruntu zabudowanego budynkami pozostaje Gmina K. Niezasadne w świetle przepisów prawa cywilnego jest zatem dzielenie dostawy gruntu zabudowanego na dwie samodzielne i odrębne transakcje dostawy gruntu oraz dostawy budynku. (…) przyjęta przez organ konstrukcja dzieląca jedną transakcję na dostawę niezabudowanego gruntu i nieodpłatną dostawę towarów nie zmienia okoliczności, że grunt podlegający dostawie, to wciąż grunt zabudowany, do dostawy którego należy stosować treść tak art.29 ust.5 , jak i art.43 ust.1 pkt 10 ustawy VAT. W efekcie powyższego przedmiotem opodatkowania dostawy zabudowanego gruntu, o którym mowa w niniejszej sprawie będzie wartość całej transakcji, mimo, że ekonomicznie odpowiadać będzie jedynie wartości gruntu.”

Z przedstawionym powyżej poglądem nie zgodził się inny skład sędziowski NSA, który w wydanym w zbliżonym stanie faktycznym wyroku o sygnaturze I FSK 310/12 z 10 stycznia 2013 roku uznał, że dostawa gruntu jest dostawą odrębną od dostawy posadowionego na nim budynku i nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, z którego korzystałaby dostawa budynku. Zdaniem Sądu, cywilistyczna „nieroz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.