Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

2 grudnia 2015

Stawka VAT dla usług związanych z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, gazowymi, klimatyzacji i wentylacji

0 1704

Firma prowadzi działalność gospodarczą m. in. w zakresie wykonywania, naprawy i konserwacji instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i klimatyzacyjnych. Wykonuje także usługi polegające na konserwacji, czyszczeniu, naprawie instalacji wentylacyjnych. Usługi wykonywane są dla wspólnot mieszkaniowych. Czy usługi te winny być opodatkowane stawką VAT 8% czy 23%.

ODPOWIEDŹ

Usługi instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i klimatyzacyjnych oraz usługi serwisowe mogą być opodatkowane preferencyjną 8% stawką VAT wyłącznie, jeśli mieszczą się w definicji robót budowlanych, remontowych, modernizacyjnych i konserwacyjnych.

UZASADNIENIE

W myśl art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa, budowa, remont, modernizacja, termomodernizacja lub przebudowa obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, korzystają z preferencyjnej stawki 8% VAT.

Definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym zawiera art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, zgodnie z którym, przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Ustawodawca wprowadził jednak istotne ograniczenie. Zgodnie bowiem z przywołanym wyżej ust. 12 b, z preferencyjnej stawki 8% nie korzystają:

  1. budynki mieszkalne jednorodzinne, których powierzchnia użytk. przekracza 300 m2;

  2. lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, preferencyjną 8% stawkę podatku, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Z kolei, zgodnie z § 3 ust.1, 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, z preferencyjnej 8% stawki VAT korzystają także:

  1. roboty konserwacyjne dotyczące budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz

  2. roboty konserwacyjne dotyczące:

a) obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2, jednak, przepis nie ma zastosowania, jeżeli wartość towarów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy.

Przez roboty konserwacyjne, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części in...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.