Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

1 lutego 2018

Stawka VAT na refakturowane media i prawo do odliczenia VAT

0 1863

Spółka z o.o. świadczy usługi medyczne zwolnione z VAT oraz usługi najmu i pozostałe opodatkowane VAT, dlatego stosuje współczynnik do odliczania VAT na poziomie ok. 5%. Działalność prowadzi w części budynku, którego jest właścicielem w 70%. W części budunku spółki jest węzeł cieplny oraz kanalizacyjny zaopatrujący cały budynek - są podliczniki dla drugiego właściciela. Spółka obciąża właściciela drugiej części budynku za zużycie 1. energii cieplnej 2. wody i ścieków oraz 3. energii elektrycznej zasilającej pompy ciepła

  1. refaktura do faktury numer .... za energię cieplną - stawka 23% VAT

  2. rozliczenie mediów (woda, ścieki) za miesiąc ... - stawka 23% VAT

  3. refaktura energii elektrycznej zasilania pompy - stawka 23% VAT

Spółka nie ma podpisanej żadnej umowy dotyczącej rozliczania w/w mediów z właścicielem drugiej części budynku. Odczyty licznika za energię cieplną są dokonywane na koniec miesiąca i tak refaktura też jest za dany miesiąc. W przypadku wody i ścieków oraz energii elektrycznej odczyty są do 20. dnia każdego miesiąca a na naszych fakturach jest cały miesiąc kalendarzowy (np. grudzień 2017). Spółka stosuje zasadę odliczania VAT w następujący sposób:

  • faktura za energię cieplną jest dzielona na zakupy bezpośrednio związane ze sprzedażą opodatkowaną (wartość netto i VAT, w części którą obciążamy właściciela drugiej części budynku ) = odliczenie VAT 100%, zakupy mieszane (różnica pomiędzy całością netto i VAT faktury zakupu a wartością netto i VAT, którą obciążamy właściciela drugiej części budynku) = odliczenie VAT 5%.

  • faktury za wodę i ścieki oraz energię elektryczną - całość tych faktur wpisujemy do rejestru zakupów mieszanych (ze względu na  terminy  odczytów  przez  dostawców) = odliczenie VAT 5%.

Czy spółka stosuje prawidłową stawkę VAT do obciążania właściciela drugiej części budynku w/w mediów i czy prawidłowo opisuje na fakturach stan faktyczny? Czy spółka prawidłowo odlicza VAT od energii cieplnej (dzieląc na zakupy związane ze sprzedażą wyłącznie opodatkowaną i mieszaną)? Czy spółka może stosować w/w zasadę odliczania VAT także do zakupów wody i ścieków oraz energii elektrycznej?

ODPOWIEDŹ

Spółka obciążając właściciela drugiej części budynku kosztami zużycia za media, do których zamontowane są podliczniki: do faktury za energię cieplną i elektryczną powinna zastosować stawkę 23%, do wody i odprowadzania ścieków stawkę 8%. Na fakturze usługi te należy wyszczególnić odrębnie. Właściwy opis to: refaktura do faktury numer …za energię cieplną stawka 23% VAT, refaktura do faktury numer ... za wodę i odprowadzanie ścieków stawka 8% VAT, refaktura do faktury numer … za energię elektryczną stawka 23% VAT. Spółka prawidłowo odlicza VAT od kosztów za energię cieplną do której ma zainstalowany licznik i jest w stanie określić za dany miesiąc jaka część kosztów przypada na sprzedaż wyłącznie opodatkowaną a jaka na sprzedaż mieszaną. Podobny sposób wyliczenia Spółka może przyjąć do odliczenia VAT za wodę i ścieki oraz za energię elektryczną, tj. w części jaką refakturuje przypisać do sprzedaży opodatkowanej dającej prawo do odliczenia w pełnej wysokości, natomiast w pozostałej części jako służące sprzedaży mieszanej z prawem do odliczenia w wysokości 5%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy podmiot, który nabywa daną usługę we własnym imieniu, ale na rzecz innego podmiotu, przyjmuje się, że ten podmiot sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Co do zasady, przy refakturowaniu, odsprzedający usługę stosuje taką samą stawkę VAT z jaką nabył daną usługę. Koszty związane z najmem, a w szczególności media, mogą być rozliczane w dwojaki sposób. Razem z najmem jako składnik czynszu (wchodzą do podstawy opodatkowania najmu) i wtedy opodatkowane są stawką właściwą dla najmu na jednej fakturze, w jednej pozycji razem z czynszem. Rozliczenie takie ma miejsce, jeśli nie można rozdzielić kosztów za media od czynszu i wówczas tworzą z najmem nierozerwalną całość. Ma to miejsce wówczas, gdy najemca płaci stałą zryczałtowaną kwotę niezależnie od faktycznego zużycia. Gdy najemca nie ma możliwości wyboru dostawcy mediów, możliwości precyzyjnego ustalenia poniesionych przez siebie kosztów mediów (brak odrębnych liczników). Drugim sposobem przy wynajmie jest odrębne rozliczenie kosztów mediów, na podstawie osobnej od czynszu faktury, i wtedy poszczególne usługi opodatkowane są stawką dla nich właściwą (koszt wody wg stawki VAT 8%). Rozliczenie odrębne będzie mogło mieć miejsce w sytuacji, gdy najemca ma faktyczny wpływ na wybór dostawcy np. mediów, a także wtedy, gdy media te są rozliczane przez wynajmującego na podstawie faktycznego zużycia wyliczonego w oparciu o indywidualny licznik. Najemca płaci wówczas tylko tyle, ile zużyje, opłaty mają różną wysokość, a wynajmujący przerzuca na niego wartość wskazaną na fakturze wystawionej przez bezpośredniego dostawcę mediów. Z pytania wynika, że z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia.

Spółka wystawiając refakturę powinna zatem zastosować właściwe stawki do każdej usługi odrębnie tj. za energię cieplną i elektryczną - 23%, a za wodę i ścieki - 8%. Na fakturze powyższe usługi powinny być ujęte jako oddzielne pozycje z odpowiednimi stawkami VAT. Zatem Spółka błędnie stosuje stawkę przy refakturowaniu kosztów za wodę i ścieki w wysokości 23%. W załączniku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.