Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy od 1 kwietnia tego roku obowiązuje wyższy VAT na usługi pocztowe?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Od 1 kwietnia obowiązuje 23% stawka VAT na usługi pocztowe, dla których warunki świadczenia są negocjowane indywidualnie. Natomiast dla usług pocztowych powszechnych świadczonych przez Pocztę Polską tzn. dostępnych dla wszystkich, innych niż wysyłki masowe – nadal obowiązuje zwolnienie od VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2013 roku brzmieniem art.43 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną. Ministerstwo Finansów wskazało, że celem tej zmiany jest pełniejsze dostosowanie zakresu zwolnienia określonego w tym przepisie do prawodawstwa unijnego, w szczególności art.132 ust.1 lit.a dyrektywy 2006/112/WE oraz do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z wyrokiem TSUE w sprawie C-357/07 TNT Post, usługi pocztowe, które nie są świadczone w interesie publicznym, lub których warunki świadczenia są negocjowane indywidualnie, nie mogą korzystać ze zwolnienia od VAT.

Obowiązujący od 1 kwietnia przepis jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy tylko powszechnych usług pocztowych. Zgodnie z art.45 obowiązującej od 1 stycznia 2013 roku ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku - Prawo pocztowe, do usług powszechnych zalicza się świadczone w obrocie krajowym i zagranicznym w ramach obowiązku usługi pocztowe obejmujące:

1) przyjmowanie, sortowanie, przemieszczanie i doręczanie:

a) przesyłek listowych, w tym poleconych i z zadeklarowaną wartością, o wadze do 2000 g i liczonych z tolerancją 2 mm wymiarach: – maksymalnych – 900 mm, stanowiących sumę długości, szerokości i wysokości, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 600 mm, a w przypadku przesyłki listowej w formie rulonu – 1040 mm, stanowiących sumę długości i podwójnej średnicy, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 900 mm, – minimalnych – 170 mm w przypadku przesyłki listowej w formie rulonu, stanowiących sumę długości i podwójnej średnicy, przy czym największy wymiar nie może być mniejszy niż 100 mm, – minimalnych strony adresowej – 90 x 140...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.