Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

5 października 2011

Stawka VAT od sprzedaży gotowych posiłków na wynos

160

Sprzedaży gotowych posiłków i dań na wynos, w stanie nadającym się bezpośrednio do spożycia podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT.

Wynika to m.in. z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, z dnia 28 czerwca 2011 roku (nr ILPP1/443-547/11-2/MK).

Sytuacja Podatnika (zdarzenie przyszłe)

W ramach działalności hotelowej podatnik prowadzi sprzedaż usług gastronomicznych w restauracji, barze oraz prowadzi punkt bufetowy poza siedzibą hotelu, w którym sprzedaje posiłki dla pracowników tej jednostki.

W bufecie chce rozpocząć sprzedaż gotowych posiłków i dań na wynos na podstawie zgłaszanych zamówień. Uważa, że sprzedaż gotowych posiłków stanowi dostawę towaru, którą należy opodatkować stawką VAT 5% kwalifikując ją do PKWiU z roku 2008 obowiązującego dla celów podatkowych VAT od roku 2011 jako: ex 10.85.1 - „gotowe posiłki i dania z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%”.

Uzasadnienie Izby Skarbowej

„ … należy wyjaśnić, że ustawodawca umieszczając w załączniku nr 3 oraz nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług wyroby pod nazwą „gotowe posiłki i dania” (PKWiU ex 10.85.1) przewidział preferencyjną stawkę podatku wyłącznie dla dostawy gotowych (t.j. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań, zamrożonych lub pakowanych próżniowo lub w puszkach, zwykle pakowanych i etykietowanych z przeznaczeniem na sprzedaż.

Towary takie najczęściej wymagają – bezpośrednio przed dokonaniem konsumpcji – do...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę