Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW , TRANSPORT

30 czerwca 2016

Stawka VAT przy dostawie towaru do innego kraju niż kraj kontrahenta

0 1085

Polska spółka (podatnik VAT-UE) dokonuje dostawy towaru dla klienta ze Szwecji, jednak ma dostarczyć towar do podwykonawcy klienta w Estonii. Z tego co wiemy, klient szwedzki nie jest zarejestrowany na VAT w Estonii (podaje numer VAT szwedzki), nie zamierza też sprzedać tego towaru w Estonii, tylko po wykonaniu na nim usługi przewieźć go do Szwecji. Czy polska spółka może zastosować stawkę VAT 0%, jeżeli mamy CMR, z którego wynika, że towar został dostarczony do Estonii, a klient ma szwedzki numer VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, w opisanej sytuacji polska Spółka może zastosować stawkę VAT 0%.

UZASADNIENIE

Definicja wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów została zawarta w art.13 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią art.13 ust.1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art.7, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jednym z warunków uznania transakcji za WDT jest wyrażony w art.13 ust.2 pkt 1 ustawy warunek, żeby nabywca był podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju. Dodatkowym warunkiem uznania dostawy towarów za wewnątrzwspólnotową jest wynikający z art.13 ust.6 ustawy warunek, żeby podmiot dokonujący dostawy był podatnikiem w rozumieniu ustawy o VAT (czyli podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą), u którego sprzedaż nie jest zwolniona podmiotowo od podatku, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9. Ograniczenie dotyczące statusu dostawcy nie miałby zastosowania w przypadku dostawy nowych środków transportu.

Jak wynika z przytoczonych przepisów, ustawa nie uzależnia uznania dostawy towarów za wewnątrzwspólnotową od tego, żeby nabywca towaru był zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium kraju, do którego przewożony jest towar. Wystarczy, żeby dostawcą był podatnik, niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego o VAT, nabywcą był podatnik podatku od wartości dodanej zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium innego niż Polska kraju Unii Europejskiej oraz towar został przewieziony na terytorium innego niż Polska kraju Wspólnoty.

Zatem transakcja, w której polski podatnik UE (jak rozumiem niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego od VAT), sprzedaje towar innemu podatnikowi, zarejestrowanemu na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Szwecji, a towar jest przewożony z Polski do Estonii, niewątpliwie spełnia ustawową definicję wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zgodnie z treścią art.42 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej;

  2. podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.