Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , TRANSPORT

31 lipca 2014

Stawka VAT przy sprzedaży przez Gminę samochodu wykorzystywanego do przewozu osób niepełnosprawnych

0 947

Jako gmina w 2003 roku zakupiliśmy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Nie czerpaliśmy żadnych korzyści z tytułu posiadania tego auta. Nie był on wynajmowany. Służył przede wszystkim do przewozu osób niepełnosprawnych. W obecnej chwili chcemy sprzedać ten samochód i mamy pytanie - jaką stawkę podatku VAT zastosować na fakturze?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r., zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do zwolnienia od podatku przysługuje wówczas, gdy łącznie są spełnione dwie przesłanki, a mianowicie towar mający być przedmiotem dostawy służył wyłącznie wykonywaniu czynności zwolnionych od podatku i przy nabyciu towaru nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku należnego.

Jak wynika z pytania, Gmina ma zamiar sprzedać samochód zakupiony w 2003 roku, który służył do przewozu osób niepełnosprawnych.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2013 r. sprzedaż taka byłaby zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis ten zwalniał bowiem wówczas od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku, a w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

O ile warunek dotyczący braku możliwości odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towaru pozostał, nowością jest, aby przedmiotem dostawy były towary wykorzystywane wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.

Jak wynika z pytania, z tytułu posiadania, czy używania samochodu, Gmina nie wykonywała czynności odpłatnych. Najprawdopodobniej w tym zakresie świadczyła czynności nie podlegające opodatkowaniu, a te (pomimo że jest to działalność, która nie pozwala podatnikom na odliczanie podatku naliczonego przy dokonywaniu dotyczących jej zakupów) nie korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tak więc, moim zdaniem Gmina przy sprzedaży używanego samochodu zakupionego w 2003 roku nie może zastosować zwolnienia od podatku VAT, tym samym jest obowiązana do zastosowania stawki podstawowej w wysokości 23%. Takie stanowisko potwierdziła także Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 31 marca 2014 roku nr ITPP2/443-1466/13/AJ.

Z kolei, na początku maja br. nasza redakcja otrzymała odpowiedź na pytanie skierowane do Ministerstwa Finansów dot. opodatkowania VAT sprzedaży przez gminy w 2014 roku samochodu używanego do działalności niepodlegającej opodatkowaniu VAT (np. samochodu specjalnego używanego przez Straż Pożarną, czy samochodu używanego przez Straż Miejską), przy nabyciu których gminie nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku, z której wynika odmienne stanowisko.

Zdaniem Ministerstwa Finansów nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podatnika działającego w takim charakterze. Ministerstwo Finansów odno...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.