Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

2 lutego 2014

Stawka VAT w usłudze transportu towarów importowanych

0 848

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportu międzynarodowego. W ubiegłym miesiącu dokonałem usługi transportu towarów importowanych na trasie Rosja – Polska. Jednakże jako przewoźnik nie otrzymałem żadnego dokumentu potwierdzającego, że wartość usługi transportowej została włączona do podstawy opodatkowania importowanych towarów. Mam wątpliwości czy w przypadku tej transakcji mogłem zastosować stawkę 0% VAT na odcinku krajowym?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie mógł Pan zastosować preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%, gdyż nie posiada Pan dokumentów, o których stanowi art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zasady stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w transporcie międzynarodowym określa art. 83 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 wskazanej ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Natomiast przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, na mocy art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Zastosowanie preferencyjnej stawki 0% VAT zależy od spełnienia wymogów w zakresie posiadania dokumentacji, z której będzie wynikało, że wartość usługi transportowej została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. W myśl art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o VAT dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, w przypadku międzynarodowego transportu:

  • towarów przez przewoźnika lub spedytora jest list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;

  • towarów importowanych – oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednozn...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.