Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Stosowanie kasy on-line jako kasy starego typu bez połączenia z Centralnym Repozytorium Kas

Artykuły | 27 lipca 2020 | NR 104
0 817

Rozpoczynam działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów silnikowych. Czy zakupując kasę on-line muszę zapewnić połączenie z CRK mimo iż nie jest to branża mająca obowiązek stosowania takich kas?

Odpowiedź

Czytelnik realizując obowiązek ewidencji sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów silnikowych za pomocą kasy rejestrującej poprzez dobrowolny zakup kasy on-line zamiast kasy z elektronicznym zapisem kopii nabywa prawa z tytułu jej zakupu ale również podlega obowiązkom wynikającym z zapisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Przepisy te nakładają obowiązek zapewnienia połączenia umożliwiającego przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży  przy zastosowaniu kas rejestrujących.    
Podatnicy w myśl w art. 145a ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 145b mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określonych w art. 111a ust. 3. 
Czynności będące przedmiotem działalności Czytelnika polegające na sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów silnikowych nie zostały ujęte w art. 145b ust. 1 ustawy jako branże z obowiązkiem wymiany i stosowania kas on-line. Są natomiast wymienione w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. g w powiązaniu z § 5 ust. 7 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przepisy te wykluczają możliwość skorzystania ze zwolnień, bowiem z chwilą wykonania pierwszej czynności sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów silnikowych podatnicy obowiązani są stosować kasę fiskalną.
W opisanej sytuacji Czytelnik może do prowadzenia ewidencji sprzedaży zakupić zarówno kasę z elektronicznym zapisem kopii jak i kasę on-line. Zakup kasy on-line daje Czytelnikowi, u którego powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy prawo do odliczenia od podatku należnego kwotę wydaną na zakup każdej z kas rejestrujących, jeżeli rozpocznie w terminie prowadzenie tej ewidencji przy jej zastosowaniu. Odliczenia można dokonać 
w wysokości 90% ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. 
W przypadku, gdy kwota odliczenia jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, Czytelnik ma prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, lub do odliczenia od podatku należnego tej różnicy za następne okresy rozliczeniowe. Warunkiem jest, że zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji (art. 111 ust. 4 ustawy). 
W przypadku jednak, gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej podatnik narusza obowiązki, o których mowa w art. 111 ust. 3a pkt 12 lub ust. 3ab ustawy (dotyczy sytuacji gdy podatnik nie zapewnia połączenia z CRK) jest obowiązany do zwrotu ulgi (§ 5 ust.1 pkt 2 rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika).
Kasa rejestrująca on-line musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas. 
Artykuł 111a ust. 3 ustawy o VAT stanowi, że kasy rejestrujące łączą się z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej w sposób, który zapewnia:

  • przesyłanie danych z kas rejestrujących do Centralnego Repozytorium Kas w     sposób bezpośredni, ciągły, zautomatyzowany lub na żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej;
  • przesyłanie poleceń z Centralnego Repozytorium Kas do kas rejestrujących, dotyczących pracy kas, i ich odbiór przez te kasy: 
  • związanych z fiskalizacją kasy rejestrującej, 
  • obejmujących określenie: 
  • sposobu i zakresu przesyłania danych z tej kasy,
  • sp...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.