Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 czerwca 2018

Świadczenie usług doradczych i kulturalnych a zwolnienie z VAT

0 1474

Podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Będą to usługi w zakresie BHP (w tym szkolenia BHP, ochrona danych osobowych), doradztwa ale również działalność artystyczna polegająca na wystawianiu koncertów oraz organizacja koncertów od strony organizacyjnej i technicznej. Działalność będzie prowadzona w ramach PKD 90.01.Z, 70.22.Z, 74.90.Z, 78.10.Z, 85.59.B, 90.02.Z.

  1. Czy zatem działalność artystyczna będzie podlegała zwolnieniu podmiotowemu VAT z uwagi na niski limit obrotów i wystawiane faktury będą bez VAT a na usługi doradztwa czy też szkoleń BHP będą wystawiane faktury ze stawką 23%?

  2. Co z usługami dotyczącymi organizacji koncertów, eventów - czy takie usługi podlegają zwolnieniu?

  3. Czy będzie to działalność mieszana gdzie należy ustalać proporcje w zakresie odliczeń podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

  1. Podatnik nie może korzystać ze zwolnienia z uwagi na limit obrotu.

  2. Jeśli organizacja imprez kulturalnych będzie prowadzona przez podmiot prawa publicznego uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym lub wpisany do rejestru kultury albo przez indywidualnego twórcę i artystę wykonawcę w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, to wtedy ta działalność będzie korzystała ze zwolnienia z art.43 ust.1 pkt 33 ustawy oVAT.

  3. Jeśli podatnik jest podmiotem, o którym mowa w pkt 2, wówczas jedo działalność będzie działalnością mieszaną, dla której należy ustalić proporcję (jeśli nie będzie możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związnych z czynnościami opodatkowanymi).

UZASADNIENIE

ad 1.

Zwolnienie z podatku VAT określone w art.113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przysługuje tzw. drobnym przedsiębiorcom, tj. podatnikom, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Również podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT w trakcie roku podatkowego, mogą być zwolnieni z VAT, jeżeli przewidywana przez nich wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty 200.000 zł (art. 113 ust. 9 ustawy o VAT).

Zwrócić należy uwagę, iż art. 113 ust. 13 pkt 2 lit.b ustawy o VAT wyłącza ze zwolnienia podatników, którzy świadczą usługi w zakresie doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego).

Zatem, jeśli Czytelnik świadczy usługi związane z doradztwem, to nie może korzystać ze zwolnienia z uwagi na limit (z art.113). Musi zatem zarejestrować się jako podatnik VAT czynny i całą swoją działalność opodatkować VAT.

ad 2.

Zwolnienie z VAT usług kulturalnych, przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług, obejmuje dwie grupy podmiotów:

  • a) podmioty prawa publicznego uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury (prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem two...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.