Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

8 kwietnia 2013

Świadczenie usług nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych a stawka VAT

0 778

Świadczenie usług nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych będzie opodatkowane 23% stawką podatku VAT, bowiem podstawowe usługi w zakresie kształcenia i przekwalifikowania zawodowego świadczone są przez inny podmiot.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 14 stycznia 2013 roku nr ITPP2/443-1315/12/AW.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Cech, który zajmuje się nadzorem nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle, kierowaniem osób i skompletowaniem wszystkich dokumentów do egzaminu przed państwową komisją egzaminacyjną przy centrum kształcenia ustawicznego rzemiosła i przedsiębiorczości.

Cech otrzymuje wynagrodzenie od każdej zdającej egzaminy i skierowanej osoby. W związku z tym wystawił dla izby rzemiosła i przedsiębiorczości fakturę VAT ze stawką podatku w wysokości 23% za nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych.

Wątpliwości dotyczą prawidłowości wystawienia faktury z doliczonym podatkiem VAT w wysokości 23% za wykonaną usługę w postaci opłaty za nadzór nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy wskazał, iż warunkiem zwolnienia od podatku usług w zakresie kształcenia jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy, który musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Z kolei, aby móc skorzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie ust. 1 pkt 29 powyższego artykułu, szkolenia muszą obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z konkretną branżą, czy zawodem lub muszą mieć na celu uzyskanie, czy uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Dodatkowo należy spełnić jeden ze wskazanych poniżej warunków, tj.:

  • formy i zasady tych szkoleń muszą wynikać z odrębnych od podatkowych aktów prawnych,

  • na świadczone szkolenia uzyskano akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty,

  • szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

Natomiast zgodnie z regulacjami art. 43 ust. 17 i 17a ww. ustawy, zwolnienia dotyczące dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi mają zastosowanie, jeżeli:

  • usługi te są wykonywane przez podmiot korzystający ze zwolnienia przy świadczeniu usługi podstawowej,

  • usługi te są niezbę...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.