Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT , JPK

31 marca 2017

Szacowanie średniorocznego zatrudnienia dla potrzeb JPK

0 1060

W jaki sposób ustalić średnioroczne zatrudnienie w celu ustalenia wielkości podatnika (mikro czy mały) w stosunku do obowiązku przesyłania JPK. Spółka cywilna powstała 8 sierpnia 2016 roku. Stan zatrudnienia: sierpień: 0 zatrudnionych, wrzesień: 6 zatrudnionych, październik: 12 zatrudnionych, listopad: 11 zatrudnionych, grudzień: 11 zatrudnionych. Na infolinii podatkowej skierowano nas z tym pytaniem do naszego US; żadna z siedmiu osób z US nie była kompetentna - jedna z Pań podpowiedziała że według wzoru: 0+6+12+11+11/5 miesięcy działalności = mikroprzedsiębiorca i obowiązek składania JPKów od stycznia 2018 roku. Inna Pani, że 0+6+12+11+11/12 miesięcy w roku - wynik też mikroprzedsiębiorca. Kolejna Pani stwierdziła, że mikroprzedsiębiorca ponieważ wystarczy w jednym z dwóch lat podatkowych spełniać dwa z trzech warunków, a my na pewno je spełniamy bo w 2015 roku spółka nie istniała ... .

ODPOWIEDŹ

Zdaniem Redakcji, Czytelnik musiałby w przybliżeniu określić, czy gdyby działał przez cały rok to przez następnych 7 miesięcy zatrudnienie zostałoby zachowane na poziomie z ostatnich trzech m-cy, tj. średnio 11 osób, czy też następowałaby zmiana i ewentualnie w jakim kierunku, a następnie przy tak oszacowanych danych na 12 m-cy obliczyć średnioroczne zatrudnienie i w ten sposób ustalić, czy wówczas Czytelnik spełniałby kryteria do uznania go za mikroprzedsiębiorcę, czy też małego przedsiębiorcę.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2017 roku czynni podatnicy VAT, którzy nie mają statusu mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek wysyłki ewidencji VAT w formie plików JPK. U mikroprzedsiębiorców obowiązek wysyłki plików JPK ewidencji VAT wystąpi dopiero od 1 stycznia 2018 roku.

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Natomiast za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz

  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Wyrażone w euro wielkości przeliczamy na złote według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu przedsiębiorcy.

Zgodnie zatem z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który m.in. w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.