Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 lipca 2014

Termin rozliczenia faktury korygującej dotyczącej WNT

0 730

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - data faktury 20 marzec 2014, korekta do faktury 21 maj 2014 błędne obciążenie (kontrahent zafakturował 2x ten sam dokument WZ). Korektę księguję w maju, a z podatkiem VAT „cofam się” do marca?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art. 20 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU), w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Co w sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona przed dostawą towarów i fizycznie nie doszło jeszcze do przemieszczenia towarów z terytorium innego państwa UE na terytorium Polski lub gdy dostarczona została mniejsza ilość towaru niż wykazano na fakturze? Czy w takiej sytuacji podatnik powinien rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu WNT od całej kwoty wykazanej na fakturze, czy może powinien jako podstawę opodatkowania ująć tylko wartość towarów faktycznie otrzymanych? Otóż z przywołanego wcześniej zapisu art.20 ust.5 UPTiU należy wnioskować, że nawet w przypadku braku dostawy towarów u polskiego podatnika powstanie obowiązek podatkowy w dacie wystawienia faktury przez dostawcę z innego kraju UE. Podstawę opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ustala się w oparciu o zapisy art. 30a UPTiU w powiązaniu z art. 29a ust.1,6,7,10 i 11, z których to między innymi wynika, że podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy.

Z treści pytania nie wynika kiedy miała miejsce dostawa towarów, a jest to dosyć istotne, gdyż wraz z dostawą mieli Państwo świadomość tego, że otrzymana ilość towaru jest niezgodna z ilością zafakturowaną, a co za tym idzie kwota należna dostawcy wykazana na fakturze jest zawyżona. Wówczas też z pewnością doszło do uzgodnień (dokument PZ, korespondencja mailowa z kontrahentem itp.) w wyniku których kontrahent dokonał korekty wystawionej pierwotnie faktury. Ustawodawca nie określił jednoznacznie kiedy podatnik powinien skorygować podatek z tytułu transakcji WNT w przypadku korekty i jak powinna zostać uprawdopodobniona korekta transakcji WNT, czy niezbędne jest otrzymanie faktury korygującej od dostawcy, czy być może wystarczą inne dokumenty z których wynika, że kontrahent takiej korekty dokona. Jeśli uzyskali Państwo potwierdzenie od dostawcy o tym, że akceptuje reklamację co do ilości towaru jeszcze przed złożeniem deklaracji za miesiąc marzec, to w mojej ocenie mogli Państwo od razu wykazać wartość WNT zgodną z wartością faktycznie otrzymanych towarów, nawet bez oczekiwania na fakturę korygującą. Domyślam się, że w deklaracji VAT-7 za miesiąc marzec wykazali Państwo transakcję WNT przyjmując za podstawę opodatkowania całą kwotę wykazaną na fakturze wystawio...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.