Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 kwietnia 2013

Transakcje łańcuchowe w sytuacji przemieszczenia towaru pomiędzy różnymi państwami

0 831

Firma polska X dokonuje zakupu towarów od polskiej firmy Y (producenta). Towar ten jest wysyłany do krajów UE. Transport towarów dokonywany jest bezpośrednio przez firmę Y. Firma X otrzymuje fakturę od dostawcy Y, która zawiera dane dot. sprzedawcy, odbiorcy towaru (kontrahenta z UE) oraz dane nabywcy towaru, tj. firmy X. Faktura jest obciążeniem za sprzedany towar oraz za koszty wysyłki towaru do UE. Firma X otrzymuje od firmy Y dowód WZ, kopię listu przewozowego, oraz potwierdzenie dostarczenia towaru do odbiorcy w UE wystawione przez firmę transportową, nie otrzymuje specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku. Firma X wystawia fakturę dla odbiorcy towaru w UE z zerową stawką VAT. Czy wystawione dokumenty są prawidłowe i wystarczające do uznania transakcji za WDT oraz w sytuacji gdy dokonujący dostawy towarów WDT wyszczególnia na fakturze w odrębnych pozycjach towary i transport, prawidłowe jest traktowanie całej wartości jako WDT? Czy może powinno to być świadczenie usługi transportowej (spotkałam się z takimi interpretacjami)?

ODPOWIEDŹ

W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia z dostawą łańcuchową o której mowa w art.7 ust.8 ustawy o podatku od towarów i usług (UPTiU). W myśl ustawy, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

W przypadku transakcji łańcuchowych, gdy towar ulega przemieszczeniu pomiędzy różnymi państwami, istotną kwestią staje się ustalenie, której dostawie należy przyporządkować transport towarów, gdyż ma to decydujące znaczenie z punktu widzenia ustalenia miejsca świadczenia dla każdej z dostaw w łańcuchu, a tym samym dla określenia skutków podatkowych dla podmiotów dokonujących poszczególnych dostaw w transakcji łańcuchowej. Transport towarów można przyporządkować tylko jednej transakcji w łańcuchu i taką transakcję nazywa się potocznie „ruchomą”, natomiast pozostałe transakcje mają charakter dostaw „nieruchomych”.

Miejsce świadczenia dla dostaw „ruchomych” zostało określone w art.22 ust.2 UPTiU, który mówi, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że

  • nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie (brzmienie przepisu obowiązujące do 31 marca 2013 roku);

  • z warunków dostawy wynika, że wysyłkę lub transport towaru należy przyporządkować jego dostawie (brzmienie przepisu obowiązujące od 1 kwietnia 2013 roku).

Natomiast dla dostaw „nieruchomych” miejsce świadczenia określa się na podstawie art.22 ust.3 UPTiU, zgodnie z którym dostawę towarów, która:

  1. poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów;

  2. następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów.

Z sytuacji opisanej w pytaniu trudno jest wprost ocenić, do której z dostaw powinien zostać przyporządkowany transport, zwłaszcza, że nie wiemy jak wyglądają szczegółowe zapisy umów zawartych pomiędzy stronami transakcji.

Stosując bezpośrednio przytoczone powyżej przepisy należy przyjąć, że dostawą o charakterze ruchomym będzie dostawa od producenta Y do Państwa firmy (X). Natomiast druga dostawa, pomiędzy Państwa firmą (X) a końcowym odbiorcą z Unii Europejskiej jest transakcją o charakterze „nieruchomym”, której miejsce świadczenia znajduje się w kraju zakończenia dostawy, czyli w kraju odbiorcy unijnego. W tej sytuacji dostawa pomiędzy producentem Y a Państwa firmą byłaby dostawą opodatkowaną krajową stawką podatku VAT, natomiast dostawa pomiędzy Państwa firmą (X) a odbiorcą unijnym nie byłaby transakcją WDT, tylko stanowiłaby dostawę towarów opodatkowaniu VAT w Polsce od której podatek należny rozliczałby nabywca un...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.