Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

2 kwietnia 2013

Transakcje wewnątrzwspólnotowe a prawo do korzystania ze zwolnienia od VAT

0 805

Prowadzę sklep warzywno-owocowy. Nie jestem podatnikiem VAT z uwagi na niskie obroty. W kwietniu zamierzam zakupić wyposażenie o wartości 5.000 euro od czeskiej firmy i rozbudować pawilon handlowy. Od maja będę także dostarczał co miesiąc partię warzyw i owoców do czeskiej firmy produkującej soki. Nie chcę rezygnować ze zwolnienia, ale czy z uwagi na opisane transakcje muszę zarejestrować się jako podatnik VAT i VAT UE?

ODPOWIEDŹ

Nie, w opisanej sytuacji nie jest Pan zobowiązany do rejestracji jako czynny podatnik VAT ani jako podatnik VAT UE.  

UZASADNIENIE

W opisanym przez Pana przypadku mamy do czynienia z tzw. zwolnieniem podmiotowym od podatku od towarów i usług, z uwagi na wartość sprzedaży niższą niż 150.000 zł (art.113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W kwietniu zamierza Pan zakupić od czeskiej firmy wyposażenie o wartości 5.000 euro (tj. około 20.000 zł) i rozbudować pawilon handlowy. Nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu w ramach samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej (lub osoba prawna niebędąca takim podatnikiem), a dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem podatku od wartości dodanej (art.9 ust.1 i ust.2 ustawy o VAT).

Z uwagi na zapis art.113 ust.13 ustawy o VAT, zwolnienia podmiotowego z VAT nie stosuje się m.in. do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w sytuacji, gdy nabywcą jest podatnik zwolniony podmiotowo, a całkowita wartość WNT nie przekroczyła w trakcie danego ani poprzedniego roku podatkowego kwoty 50.000 zł (art.10 ust.1 pkt 2 lit.c i ust.2 ustawy o VAT).

Zatem w Pana przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie wystąpi, dlatego też nie powstanie obowiązek zarejestrowania jako podatnik VAT UE. Dopiero po przekroczeniu łącz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.