Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

2 grudnia 2015

Trofea dla zagranicznych myśliwych jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

0 1128

Jesteśmy biurem polowań. Najczęściej organizujemy polowania dla myśliwych zagranicznych. Nasze usługi opodatkowane są w systemie VAT marża, a w skład usługi wchodzi zakwaterowanie, wyżywienie, tłumacz oraz ubezpieczenie. Odrębnie natomiast fakturujemy trofea myśliwskie, ponieważ nie są one integralną częścią usługi. Myśliwi mogą, ale nie muszą ich nabyć. Wystawiamy na nie odrębne faktury i opodatkowujemy na zasadach ogólnych wg obowiązującej stawki 23%. Czy możemy takie trofea potraktować jako dostawę wewnątrzwspólnotową i opodatkować stawką 0%.

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy nabywcami trofeów są poszczególni myśliwi, czyli zakupy mają raczej charakter prywatny, to taka sprzedaż nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a tym samym nie będzie możliwe zastosowanie stawki 0%.

UZASADNIENIE

Oferowanie trofeów po zakończonym polowaniu przy tego rodzaju imprezie to standard. Organizatorzy polowań często oferują je jako integralną część świadczonej usługi, od której następnie wyliczana jest łączna marża. W przypadku, gdy uregulowania między stronami traktują trofea jako ofertę dodatkową, o charakterze nieobowiąkowym, wówczas zarówno ich nabycie, jak i sprzedaż nie będą brały udziału w kształtowaniu marży, podlegając rozliczeniu i opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Usługi w zakresie polowań sklasyfikowane zostały w PKWiU jako usługi organizowania imprez turystycznych pod symbolem 79.12.11.0, a w związku z tym podlegają szczególnej procedurze opodatkowania: w systemie VAT marża. Istotą tego sposobu opodatkowania jest ustalenie podstawy opodatkowania jako różnicy pomiędzy całkowitą kwotą, jaką ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, pomniejszonej o kwotę należnego podatku. Zatem marża, po pierwsze, będzie kształtowana poprzez otrzymane wynagrodzenie za usługę, a kolejno poprzez wielkość wydatków poniesionych dla bezpośredniej korzyści turysty. Jeśli zatem strony umowy postanowią, że trofea będą integralną częścią usługi polowania, wówczas ich nabycie będzie zaliczone do wydatków dla bezpośredniej korzyści turysty, a wartość sprzedanych trofeów wliczona do ceny usługi. W ten sposób wartość trofeów będzie miała wpływ na ustalenie marży.

Z przedstawionego przez Państwa pytania wynika jednak, że trofea są oferowane myśliwym poza kompleksowo świadczoną usługą turystyki. Traktujecie je Pańswo jako odrębnie sprzedawany towar, przyjmując ogólne zasady opodatkowania. W związku z tym, że nabywcami trofeów są myśliwi zagraniczni, zastananawiacie się Państwo, czy taką sprzedaż można uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę i opodatkować stawką 0%.

Rozstrzygając to zagadnienie, należy przede wszystkim przytoczyć definicję wewnątrzwpsólnotowej dostawy towarów, którą wg uregulowania zawartego w art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest: wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy (np. sprzedaży towaru) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. W myśl ust. 2 art. 13, przepis ten stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:

podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  • osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;

  • podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;

  • podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym)w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.

W art. 13 ust. 3 ustawy o VAT ustawodawca podaje jeszcze inne okoliczności wystąpienia wewnątrzespólnotowej dostawy towarów, nie mniej jednak nie obejmują one niniejszej sytuacji.

Przytoczone regulacje wskazują, że dla uznania sprzedaży za wewnątrzwspólnotową, wymagane jest spełnienie m.in. warunku dotyczącego odbiorcy towaru. Z Państwa pytania nie wynika wprost, czy myśliwi nabywają trofea jako osoby prwatne, czy też jako podmiot/podmioty wymienione w wyżej cytowanym ust. 2 art. 13, zdefiniowane na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Jednak z charakteru nabywanych przedmiotów oraz okoliczności, w jakich myśliwi je nabywają, można wywnioskować, że mają one raczej charakter prywatny. Jeśli taki jest stan faktyczny, to w przedstawionych okolicznościach, ze względu na niespełniony warunek co do odbiorców towarów, nie można mówić o wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, a tym samym o stawce 0%. Sprzedawane trofea należy w takiej sytuacji opodatkować stawką krajową, właściwą dla tego rodzaju towaru.

Jeśli jednak sprzedaż trofeów nie miałaby charakteru prywatnego i była dokonywana podmiotom zdefiniowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych wg powyższej definicji, to pod warunkiem wypełnienia wymogów wskazanych w art. 42 ustawy, w tym w szczególności odpowiedniego udokumentowania zarówno samej dostawy, jak i wywozu towaru poza terytorium kraju, będzie możliwe uznanie takiej transakcji za wewnątrzwspólnotową i zastosowanie z tego tytułu stawki 0%.

Podstawa prawna: art. 13 ust. 1, 2 i 3 i art. 42 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Agnieszka Skóra