Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

1 października 2017

Udokumentowanie kary umownej za niewykonaną usługę

0 902

Firma świadczy usługi transportowe w kraju i za granicą. W lipcu miała miejsce następująca sytuacja. Przewoźnik udał się na miejsce rozładunku, jednak na miejscu okazało się, że firma jest już w tym dniu nieczynna. Przewoźnik spóźnił się i zawrócił na załadunek a zlecenie transportowe zostało anulowane. Co w takiej sytuacji powinien zrobić podatnik? Wystawić fakturę czy notę obciążeniową dla przewoźnika? 

ODPOWIEDŹ

W zaistniałej sytuacji, kiedy zlecenie spedycyjne zostało anulowane Czytelnik powinien wystawić notę korygującą.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W tej sytuacji należy ustalić, czy usługa transportowa została zrealizowana.

Świadczona usługa ma charakter wzajemnego powiązania interesów obu stron uczestniczących w transakcji. Z jednej strony zleceniobiorca zobowiązuje się do świadczenia usługi o odpowiednim stopniu jakości, za określoną kwotę oraz z określonymi wytycznymi dotyczącymi czasu i miejsca rozładunku/załadunku. Z drugiej strony zleceniodawca oczekuje wykonania określonych czynności, co wynagradza zapłatą lub świadczeniem wzajemnym za zrealizowaną usługę. W opisanej sytuacji świadczona usługa nie miała miejsca. Przewoźnik dotarł na miejsce rozładunku, jednak z opóźnieniem. Towar nie został dostarczony w odpowiednim czasie. Jeżeli usługa nie została zrealizowana to nie mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 483 § 1 ustawy Kodeks cywilny strony mogą zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). W opisanej sytuacji przewoźnik nie zdążył na miejsce rozładunku i zleceniodawca ma prawo do nałożenia umownej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.