Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zlikwidowałem działalność gospodarcza i niestety pozostał mi do zapłacenia podatek VAT. W związku z tym, ze moja sytuacja finansowa jest zła nie będę mógł zapłacić zaległego podatku. Czy jest możliwość umorzenia tych zaległości?

ODPOWIEDŹ

Naczelnik Urzędu Skarbowego na wniosek Podatnika może umorzyć zaległości podatkowe z tytułu VAT, jednakże umorzenie może nastąpić w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Decyzja naczelnika w sprawie umorzenia jest decyzją uznaniową, ponieważ „interes podatnika” oraz „interes publiczny” są pojęciami ogólnymi, co oznacza, że organ podatkowy może, ale nie musi umorzyć zaległości VAT. Należy dodać, iż wraz z umorzeniem zaległości VAT umarzane są także odsetki za zwłokę od przedmiotowej zaległości oraz opłata prolongacyjna.

UZASADNIENIE

W ustawie Ordynacja podatkowa ustawodawca przewidział ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, o czym stanowi art. 67a § 1 pkt 3 w/w ustawy. Jednakże ulga ta, może być dokonana na wniosek podatnika

w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Wobec tego, że pojęcia te są ogólne i nieostre, decyzja w sprawie umorzenia VAT ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że organ podatkowy może umorzyć zaległość VAT, jednak nie musi.

Rozpoznanie wniosku o umorzenie zaległości VAT wymaga wyjaśnienia przez organ podatkowy wszelkich okoliczności sprawy poprzez zebranie dowod...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.