Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Umowa cywilno-prawna na dostawę prądu po likwidacji działalności gospodarczej przez najemcę lokalu

Artykuły | 1 marca 2022 | NR 123
0 973

Gmina na podstawie umowy najmu do września 2021 roku wynajmowała stołówkę w Publicznej Szkole Podstawowej, Firmie Gastronomicznej (Najemca). Najemca wynajmował pomieszczenia kuchenne wraz z wyposażeniem znajdującym się w budynku szkoły. Z tytułu najmu Najemca uiszczał czynsz miesięczny. Najemca we własnym zakresie zawarł umowę na wywóz nieczystości stałych, dostawę energii elektrycznej, oraz wodę z właściwymi eksploatorami poszczególnych mediów, a także ponosił opłaty za powyższe media zgodnie ze wskaźnikami licznika lub innych wskaźników wielkości odbioru. We wrześniu Najemca zlikwidował działalność gospodarczą, wypowiadając również umowę na dostawę energii elektrycznej. PGE przez okres 3 miesięcy wystawiało faktury na Najemcę (zastosowanie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia).

Najemca nie zapłacił tych faktur. We wrześniu 2021 roku szkoła zorganizowała we własnym zakresie stołówkę szkolną i korzysta z mediów. Najemca, który od września ma zlikwidowaną działalność gospodarczą, chce obciążyć Gminę kosztami faktur za energię elektryczną za trzy miesiące (okres wypowiedzenia). Gmina przyjmie to obciążenie, gdyż fizycznie korzystała w tym okresie z mediów. W związku z powyższym jakim dokumentem może obciążyć Gminę, w chwili jego wystawienia osoba fizyczna, gdy faktury za energię elektryczną wystawione są na firmę Gastronomiczną?

Odpowiedź
Najemca rozwiązując umowę najmu nie posiada tytułu do korzystania z prądu, a tym samym z licznika. Jeżeli były Najemca i Gmina nie zawrą porozumienia z dostawcą energii-PGE, to były Najemca będzie dostawcą energii, jako osoba prywatna. 
Ponieważ były Najemca zlikwidował działalność gospodarczą, to może zawrzeć z Gminą umowę cywilno-prawną na dostawę prądu przez okres wypowiedzenia umowy z PGE. Zawarta umowa cywilno-prawna na dostawę prądu będzie podstawą do uznania przez Gminę byłego Najemcy kwotą za zużyty prąd przez Gminę.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. 
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. 
Zatem, podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. 
Według natomiast art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu m.in. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą m.in. sprzedaż, a także dostawę towarów i  świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o  podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem - art. 106b ust. 1 ustawy. Przepis ten stosuj...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.