Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi lektorskie polegające na użyczeniu głosu do utworów z uwidocznionym nazwiskiem korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, natomiast użyczenie głosu do produkcji reklamy będzie opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 grudnia 2012 roku nr IPPP2/443-1220/12-2/MM.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Aktor, który obecnie wykonuje usługi polegające między innymi na użyczaniu swojego głosu do filmów reklamowych, reklam radiowych, w dubbingu, w Teatrze Polskiego Radia, w wydawnictwach edukacyjnych i audiobookach. Aktor jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Do wystawianych faktur VAT przed wykonaniem usługi podpisuje umowy z przeniesieniem praw autorskich w całości lub na określony czas. Jeśli chodzi o usługi użyczania głosu do filmów normą jest przedstawianie na końcu filmu artystów, którzy użyczyli swoich głosów odpowiednim postaciom. W przypadku usługi użyczania głosu do reklam takiego zwyczaju nie ma. Taką informację można odnaleźć w studiu nagrań lub u właściciela reklamy, lecz nie jest ona publicznie podana w telewizji, radiu, czy na plakatach reklamowych lub innych materiałach promocyjnych zleceniodawcy.

W związku z powyższym Aktor zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • Czy prawidłowe jest zastosowanie zwolnionej stawki podatku od towarów i usług zarówno dla usług użyczenia głosu do dzieł stricte artystycznych, jak i do reklam bez względu na okres przeniesienia praw autorskich,

  • Czy ma znaczenie dla takiego stanowiska fakt, że od działalności artystycznej związanej z reklamą nie stosuje się w Polsce tantiem, a w stosunku do pozostałych pól tej działalności tak.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia od podatku korzystać mogą usługi w zakresie kultury oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana. Jednakże, usługi te – aby mogły korzystać ze zwolnienia – świadczone muszą być przez specyficzne podmioty, tj. podmioty prawa publicznego, podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym, wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Analizując możliwość zwolnienia świadczonych przez Aktora usług na gruncie powyższych przepisów organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.