Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

28 września 2012

Usługi nauczania przedszkolnego świadczone przez spółkę

0 772

Świadczone przez spółkę kapitałową usługi nauczania na poziomie przedszkolnym nie korzystają ze zwolnienia od VAT na mocy art.43 ust.1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług, nawet jeżeli faktycznie są wykonywane przez zatrudnionych w spółce nauczycieli.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 lipca 2012 roku o sygnaturze I FSK 219/12.  

Sytuacja podatnika

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór związany z indywidualną interpretacją, której przedmiotem było to, czy świadczenie w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności usług edukacyjnych na poziomie przedszkolnym (w zakresie rytmiki, tańca, gimnastyki korekcyjnej, logopedii, szachów, zajęć komputerowych, piłki nożnej, plastyki i teatru) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art.43 ust.1 pkt 27 ustawy o podatku od towarów i usług. W stanie faktycznym wskazanym przez Spółkę we wniosku o interpretację podano, że pracownicy Spółki, niebędącej jednostką objętą przepisami o systemie oświaty, zatrudnieni w niej na podstawie umowy cywilno-prawnej prowadzą zajęcia dodatkowe dla przedszkoli. Zajęcia te odbywają się w użyczonych spółce pomieszczeniach przedszkolnych, zapłaty dokonują rodzice dzieci na rzecz Rady Rodziców przy przedszkolu, która przekazuje wpłaty Spółce.

Składająca zapytanie Spółka uważała, że w opisanym przez nią stanie faktycznym spełnione zostały przesłanki z art.43 ust.1 pkt 27 ustawy o VAT. Stanowisko to Spółka poparła argumentując, że zajęcia są zajęciami nauczania i są prowadzone przez osoby mieszczące się w pojęciu „nauczyciel”.

Stanowisko spółki zostało w zaskarżonej interpretacji uznane za nieprawidłowe. Zdaniem organu podatkowego warunkiem zastosowania omawianego zwolnienia jest łączne spełnienie dwóch wymogów: przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług (tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji), a z drugiej przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Podkreślając, że prywatne nauczanie obejmuje czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność, organ zaznaczył, że w przypadku, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni w spółce, nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami, lecz ze spółką, a tym samym nauczyciele (instruktorzy, studenci) nie świadczą usług na własny rachunek, a w konsekwencji przedmiotowe usługi nauczania nie będą podlegały zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 stawy o VAT.

Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem organu podatkowego, w wyniku czego sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego, a n...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.