Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

23 sierpnia 2012

Usługi perfuzyjne a zwolnienie w VAT

166

Usługi perfuzyjne, wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2012 roku nr ILPP2/443-151/12-2/MN.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawczyni, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ma zamiar świadczyć klinikom kardiochirurgicznym usługi perfuzyjne, polegające na prowadzeniu krążenia pozaustrojowego krwi pacjenta w trakcie operacji serca, która wymaga na czas zabiegu wstrzymania jego pracy, czyli unieruchomienia. Usługa perfuzyjna to zapewnienie kardiochirurgom działania aparatu do krążenia, różnorodnego sprzętu jednorazowego użytku, a przede wszystkim dobrze wyszkolonego perfuzjonisty, który bierze udział w operacyjnym leczeniu pacjenta i ratowaniu życia. Współpraca Wnioskodawczyni ma polegać na sprzedaży swoich usług spółce, która zajmuje się sprzedażą maszyn do krążenia pozaustrojowego (płuco-serca) oraz sprzętu jednorazowego użytku. Wnioskodawczyni będzie wykonywała usługi bezpośrednio w klinikach i oddziałach kardiochirurgicznych, w których działa spółka. Wnioskodawczyni posiada fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie i dziedzinie medycyny.

Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o potwierdzenie, iż do świadczonych usług może zastosować zwolnienie od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, będąc osobą wykonującą inny zawód medyczny, o którym mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 18, 18a, 19, 19a ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwolnieniu od podatku podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i świadczone są w ramach wykonywanych zawodów (lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów i osoby świadczące powyższe usługi w ramach wyko...

To co widzisz, to tylko 30% treści...Aby uzyskać dostęp do całości, kup prenumeratę