Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

1 stycznia 2016

Usługi sekretarskie a kasa fiskalna w 2016 roku

0 852

Od dnia 1 lutego 2016 roku zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług codziennej administracyjnej obsługi biura (dostarczanie poczty, recepcja, archiwizacja i niszczenie dokumentów, przepisywanie dokumentów, drobne usługi rachunkowo-księgowe, pisanie listów i streszczeń, kopiowanie i powielanie różnych dokumentów). W większości usługi będą świadczone dla firm ale mogą się zdarzyć również nieliczne usługi dla osób prywatnych. Czy muszę mieć kasę fiskalną od razu, czy mogę korzystać z jakiegoś zwolnienia?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotów przy zastosowaniu kasy rejestrującej powstanie wyłącznie wtedy, gdy zostanie przekroczony limit obrotów dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wyliczony w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w roku 2016.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jak wynika z §3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20,000 zł.

Jednocześnie z §5 ust.2 rozporządzenia wynika, że w/w zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Zgodnie z regulacją §4 pkt 2 lit.h zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w §3 nie stosuje się w przypadku:

  • świadczenia usług doradztwa podatkowego.

Na mocy art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o doradztwie podatkowym czynności doradztwa podatkowego obejmują:

  1. udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami,

  2. prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,

  3. sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie,

  4. reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

Wskazane przez Panią usługi administracyjnej obsługi biura w tym dostarczanie poczty, drobne usługi rachunkowo-księgowe recepcja są sklasyfikowane według PKD jako - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura 82.11.Z, natomiast pisanie listów i streszczeń, kopiowanie i powielanie dokumentów jako - Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie doku...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.