Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

11 września 2013

Usługi transportu miedzynarodowego a stawka VAT

0 868

Usługi transportu realizowane na odcinku Niemcy – Polska stanowią część usług transportu międzynarodowego. Zatem podatnik będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT, pod warunkiem posiadania wszystkich niezbędnych dokumentów.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 5 czerwca 2013 roky nr IPTPP2/443-201/13-5/JN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, którego przedmiotem działalności jest transport samochodowy, krajowy jak i zagraniczny. Podatnik dla Spółki krajowej świadczy usługi międzynarodowego transportu towarów, które stanowią część składową transportu międzynarodowego, realizowanego w związku z transportem towarów z Chin do Polski z odprawą celną na terenie Niemiec. Podatnik odbiera towar po przeprowadzonej odprawie celnej i dostarcza do miejsca odbioru na terenie Polski, będącego siedzibą klienta.

Usługi transportu międzynarodowego towarów świadczone przez Podatnika w całości realizowane są na terenie UE, niemniej jednak stanowią część usług transportu międzynarodowego, gdyż dotyczą one transportu z kraju trzeciego do Polski. Preferencyjną stawkę podatku VAT 0% dla wyżej wymienionych usług transportu, Podatnik będzie stosował w fakturach sprzedażowych pod warunkiem posiadania dokumentów: morski list przewozowy, faktura wystawiona przez Podatnika, dokument potwierdzający odbiór przesyłki po odprawie celnej.

Wymienione dokumenty pozwalają precyzyjnie określić miejsce nadania towaru, które znajduje się w kraju trzecim i identyfikację jednostki realizującej transport morski do portu docelowego na terenie kraju UE innego niż Polska oraz numery poszczególnych ładunków. Dodatkowo numery ładunków odbieranych przez Podatnika wymienione są w dokumencie wystawionym przy wydaniu ładunków po odprawie celnej. Czynności związane z odprawą celną nie wchodzą w zakres usług świadczonych przez Podatnika.

W związku z powyższymPodatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone usługi transportu towarów na rzecz polskiego podatnika podatku VAT, usług stanowiących część składową transportu międzynarodowego, realizowanego w związku z importem towarów z kraju trzeciego do Polski z odprawą celną na terenie kraju członkowskiego UE innego niż Polska, stanowią niepodzielną kompleksow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.