Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi wodno-kanalizacyjne a obowiązek stosowania kasy on-line

Artykuły | 26 sierpnia 2021 | NR 117
0 797

Wymieniłem kasę na on-line ale mam wątpliwości czy miałem taki obowiązek i nie wiem czy mogę odliczyć ulgę (jestem podatnikiem VAT), kiedy to zrobić?

Odpowiedź
Świadczone przez Czytelnika usługi wodno – kanalizacyjne wchodzą w zakres robót budowlanych, czyli branży, która została zobowiązana do wymiany dotychczas stosowanych kas na kasy on-line. Jeżeli Czytelnik ufiskalnił kasę on-line najpóźniej z dniem 1 lipca 2021 roku to ma prawo do odliczenia kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej  w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczął prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu tego urządzenia, lub za okresy następne

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 145a ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym  zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określonych w art. 111a ust. 3 z wyjątkiem podatników świadczących usługi 
w branżach, zobligowanych do ewidencjonowania za pomocą kas on-line w określonych ustawą terminach. Kasy te muszą zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących dokonywanych sprzedaży, w tym wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego, oraz muszą przechowywać te dane, a w przypadku kasy z elektronicznym zapisem kopii – dodatkowo zapewniać bezpieczne ich przesyłanie na zewnętrzne nośniki danych.

Jednocześnie zgodnie z art. 145b ust. 1 pkt 3 lit. c ww. ustawy podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia  31 grudnia 2020 roku w przypadku świadczenia usług budowlanych.

Termin obowiązkowej wymiany kasy dla ww. branży został ostatecznie przesunięty do dnia 30 czerwca 2021 r. 

Podatnicy ci mogą jednocześnie dokonać odliczenia lub otrzymać zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy on-line, przy czym za dzień rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji przyjmuje się w sytuacji świadczenia usług budowlanych dzień 
1 lipca 2021 roku.  

Aby odliczyć ulgę związaną z obowiązkową wymianą kasy na kasę on-line Czytelnik miał obowiązek rozpocząć ewidencję sprzedaży za pomocą kasy on-line (dokonać ufiskalnienia urządzenia) nie później niż z dniem 1 lipca 2021r., bowiem nawet jednodniowe spóźnienie powoduje utratę prawa do odliczenia.

Zgodnie z art. 111 ust. 4 ustawy o VAT podatnicy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli jej prowadzenie przy zastosowaniu kas rejestrujących on-line mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwotę wydaną na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Odliczenie kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej, o której mowa w art. 111 ust. 4 ustawy, lub jej zwrot następuje pod warunkiem: 

  • rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży przez podatnika przy użyciu kasy rejestrującej zakupionej w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy;
  • posiadania przez podatnika faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej oraz dowodu zapłaty całej należności za jej zakup (§ 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika).  

Podatnik VAT czynny odliczenia dokonuje się w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług za okres rozliczeniowy, w którym rozpoczął prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej, lub za okresy następujące po tym okresie rozliczeniowym (§ 3 ust. 1 rozporządzenia).

Należy pamiętać, że to na Czytelniku ciąży obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanej czynności i przyporządkowania do odpowiedniego grupowania według symbolu PKWiU. W przypadku wątpliwości klasyfikacyjnych, można wystąpić z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi (wniosek można wysłać drogą elektroniczną). 

Zakres robót budowlanych należy ustalić w oparciu o ustawę Prawo Budowlane oraz na gruncie PKWiU, który jest, co do zasady tożsamy, zatem z ww. źródeł wynika, czy wykonywane przez Czytelnika czynności zaliczają się do usług budowlanych lub budowlano-montażowych na potrzeby VAT oraz kas fiskalnych. 

Przez roboty budowlane rozumie się budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7 ustawy Prawo Budowl...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.