Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem księgową m.in. w Przedszkolu Samorządowym. Zaznaczam, że współczynnik na 2018 roku obliczam na podstawie 2017 roku po uzgodnieniu z Gminą. W przedszkolu nie miałam żadnej sprzedaży opodatkowanej, tylko zwolnioną i niepodlegającą VAT. W związku z powyższym wskaźnik struktury sprzedaży = 0 (cały rok 2018 nie będę odliczać VAT-u). Natomiast w 2018 roku może wystąpić sprzedaż opodatkowana i na koniec roku 2018 kiedy policzę współczynnik i prewspółczynnik będę musiała skorygować cały rok i wracać do wszystkich faktur zakupowych celem odliczenia VAT? W jaki sposób mogę odliczać VAT w przypadku stołówki szkolnej? Znaczną część obiadów opłaca nam GOPS, mam również obiady wydawane na zewnątrz opodatkowane 8% VAT-em oraz zwolnione z VAT (uczniowie i kadra nauczycielska). Uważam, że VAT powinien być odliczany od razu prewskaźnikiem i wskaźnikiem struktury sprzedaży.

ODPOWIEDŹ

Gdyby Pani chciała skorzystać z prawa do odliczenia po zakończeniu 2018 roku, to musi Pani nowym prewskaźnikiem i proporcją obliczyć podatek do odliczenia z faktur zakupowych z 2018 roku.

W przypadku stołówki szkolnej należy odliczać VAT w pierwszej kolejności prewspółczynnikiem, a następnie stosując proporcję (jeśli nie jest możliwe przyporządkowanie zakupów do danej sprzedaży).

UZASADNIENIE

1. Zgodnie z art.90c ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabytych towarów i usług, w odniesieniu do których kwotę podatku naliczonego oblicza się zgodnie z art.86 ust.2a (czyli kwotę podatku naliczonego oblicza się stosując prewspółczynnik), po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art.86 ust. 1, podatnik jest obowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy ich nabyciu, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego. Przepisy art.91 ust. 2-9 stosuje się odpowiednio.

Zatem, kwota VAT naliczonego ustalana przy zastosowaniu prewspółczynnika podlega korekcie na zasadach określonych w powołanym na wstępie art.90c ustawy o VAT, czyli na takich zasadach jak koryguje się proporcję. I tak - po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma obowiązek dokonać korekty VAT odliczonego przy nabyciu towarów i usług, uwzględniając dane dla zakończonego roku podatkowego, stosując odpowiednio art. 91 ust. 2-9 ustawy o VAT. Korekta taka ujmowana jest w deklaracji VAT za pierwszy okres rozliczeniowy kolejnego roku podatkowego.

Czytelnik w 2018 roku nie może odliczać podatku naliczonego z faktur zakupowych, bowiem w Przedszkolu występowała jedynie sprzedaż zwolniona i niepodlegająca VAT. Jeśli w 2018 roku wystąpi także sprzedaż opodatkowana, to po zakończeniu roku uwzględniając dane z roku 2018, może Pani wyliczyć nowy prewspółczynnik i współczynnik i tym samym skorygować rozliczenie za 2018 rok w deklaracji za styczeń 2019r. (lub I kwartał 2019 roku).

2. W sytuacji, gdy podatnik wykonuje działalność gospodarczą opodatkowaną i zwolnioną z VAT i dokonuje zakupów, które będą wykorzystywane do tej działalności, ale też i do celów niezwiązanych z tą działalnością musi obliczyć preproporcję i proporcję.

Zgodnie bowiem z zasadami określonymi w art.86 ust. 2a-2h ustawy o VAT, w sytuacji, gdy podatnik nabywa towary i usługi służące do celów związanych z działalnością, jak i do celów innych niż działalność i nie może przypisać tych zakupów w całości do działalności gospodarczej, to kwotę podatku do odliczenia musi obliczyć sto...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.