Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Ustalenie podatku do odliczenia od remontu budynku wykorzystywanego przez Nadleśnictwo

Artykuły | 7 stycznia 2020 | NR 97
0 1060

Nasze Nadleśnictwo jest czynnym podatnikiem VAT. Wykonuje zadania w zakresie realizowanych zadań określonych przepisami ustawy o lasach, a także czynności które są wyłączone z systemu VAT. Przebudowujemy budynek gospodarczo-mieszkalny, z którego powstanie budynek z przeznaczeniem na część mieszkalną i kancelarie naszych Leśnictw. Kancelarie Leśnictw będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, zwolnionych oraz spoza działalności. Nadleśnictwo ma ustalony prewskaźnik na 30% i strukturę 80%. Lokal mieszkalny został oddany przez Nadleśnictwo do bezpłatnego używania pracownikowi jednostki (jest wykorzystywany przez tego pracownika wyłącznie do jego celów osobistych, tj. do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych). Jak prawidłowo ustalić podatek do odliczenia z faktur za ten remont?

Odpowiedź

W pierwszej kolejności należy dokonać tzw. bezpośredniej alokacji. Jeżeli takie wyodrębnienie jest możliwe, wtedy Nadleśnictwo odlicza w całości podatek, który jest związany ze sprzedażą opodatkowaną.
Natomiast, jeśli taka alokacja nie jest możliwa, należy:

  • w pierwszej kolejności ustalić udział procentowy w jakim budynek ten będzie przeznaczony na pomieszczenia kancelarii,
  • tak ustalony udział procentowy należy następnie zastosować do kwot podatku naliczonego wynikającego z faktur,
  • następnie do ustalonej w ten sposób kwoty podatku VAT, należy zastosować „prewskaźnik“, 
  • do ustalonej kwoty podatku po zastosowaniu prewskaźnika należy zastosować „wskaźnik struktury”. 

Uzasadnienie

Zgodnie z art.86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (…).
Na mocy art. 86 ust. 2a ustawy, w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, oraz celów, 
o których mowa w art. 8 ust. 5 – w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej „sposobem określenia proporcji”. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.
Z kolei z przepisu art.86 ust. 7b ustawy wynika, że w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych, o których mowa w art.8 ust. 2, gdy przypisanie tych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.
Natomiast zgodnie z art.90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to – na mocy art. 90 ust. 2 u...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.