Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

17 stycznia 2014

Ustalenie proporcji przy świadczeniu usług napraw i konserwacji pojazdów

0 761

Podatnik, świadcząc zarówno usługi w zakresie napraw i konserwacji pojazdów, jak i usługi w zakresie praktycznej nauki zawodu, ma prawo do częściowego obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z ww. faktur w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 grudnia 2013 roku nr IBPP1/443-816/13/AW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych opodatkowaną stawką podstawową 23%. W ramach prowadzonej działalności zawarł również umowę ze Szkołą na prowadzenie praktycznej nauki zawodu o specjalizacji: mechanik pojazdów samochodowych. W ramach umowy prowadzi zajęcia praktyczne dla określonych uczniów zgodnie z programem nauczania. Praktyki odbywają się w miejscu prowadzonej przez Podatnika działalności – uczniowie są szkoleni poprzez przekazywanie im wiedzy teoretycznej w zakresie zawodu jak również praktycznie – poprzez wykonywanie przez nich poleceń szkoleniowca. Za przedmiotowe szkolenie uczniów Podatnik otrzymuje od Szkoły wynagrodzenie obciążając szkołę fakturą ze stawką zwolnioną z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit c ustawy o VAT.

W związku z prowadzoną działalnością w zakresie napraw i konserwacji pojazdów samochodowych Podatnik ponosi następujące koszty: koszty bezpośrednio związane z bieżącą działalnością tj. koszty energii elektrycznej, koszty połączeń telefonicznych, koszty zakupu narzędzi służących do wykonywania usług, zakup środków czystości do utrzymania porządku w warsztacie, zakup materiałów konserwujących urządzenia i maszyny służące wykonywaniu usług, koszty ogrzewania warsztatu w miesiącach zimowych oraz koszty bieżących remontów instalacji elektrycznej, instalacji ogrzewania oraz konieczne nakłady na malowanie ścian pomieszczeń warsztatowych.

Przy dokonywaniu zakupów kosztowych dla celów działalności nie ma dla Podatnika znaczenia czy w danym okresie szkoli praktykantów czy też nie. Koszty jego działalności są stałe. W związku ze szkoleniami uczniów Podatnik nie dokupuje żadnych dodatkowych narzędzi czy urządzeń, nie zwiększa się również wysokość osiąganych przez niego przychodów opodatkowanych w okresach szkolenia, gdyż szkolenie uczniów pozostaje bez wpływu na ilość wykonywanych usług. Dla potrzeb uczniów nie ponosi żadnych dodatkowych nakładów. Usługi szkoleniowe są świadczone w tym samym pomieszczeniu warsztatowym co wykonywane usługi opodatkowane ponieważ uczniowie właśnie poprzez obserwację procesu i procedur przy wykonywaniu usług uczą się w jaki sposób należy wykonywać takie czynności. Uczniowie pod nadzorem Podatnika wykonują pewne czynności, które następnie są przez Podatnika sprawdzane. Uczniowie samodzielnie nie mogą wykonywać żadnych prac, Podatnik pokazuje im w jaki sposób należy przeprowadzać i diagnozować sposób naprawy pojazdów. Uczniowie odbywają zajęcia praktyczne w okresie roku szkolnego tj. od września do czerwca z wyłączeniem ferii i innych dni wolnych od szkoły, które odbywają się trzy razy w tygodniu w godzinach od ósmej do trzynastej.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z wykonywaniem działalności opodatkowanej i zwolnionej przy założeniu, że wszystkie koszty, które ponosi byłyby konieczne do p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.