Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWA DOSTAWA TOWARÓW

1 września 2013

Wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów z usługą

0 885

W sierpniu 2013 roku nasza spółka wystawiła fakturę na rzecz kontrahenta unijnego. Faktura w dwóch odrębnych pozycjach dokumentuje dostawę stempli budowlanych oraz usługę szlifowania tych stempli. Spółka posiada komplet dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium kraju. Czy postąpimy prawidłowo uznając całość transakcji jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, jeżeli kontrahent rozpozna wewnątrzwspólnotowe nabycie w stosunku do całości transakcji? Jak ująć w księgach opisaną transakcję?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli w zawartej z kontrahentem umowie Spółka zobowiązała się do dostarczenia kontrahentowi stempli budowlanych wraz z usługą ich szlifowania, możecie Państwo całość transakcji wykazać jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, że sprzedaż stempli oraz usługa szlifowania stanowią dwie wyodrębnione pozycje na fakturze.

UZASADNIENIE

Problematyką sposobu opodatkowania świadczeń złożonych (kompleksowych) zajmowały się już wielokrotnie zarówno polskie sądy administracyjne jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W swoim orzecznictwie TSUE konsekwentnie prezentuje stanowisko, że każde świadczenie musi być zasadniczo uznawane za odrębne i niezależne, jednakże świadczenie obejmujące z ekonomicznego i gospodarczego punktu widzenia jedną czynność nie powinno być sztucznie dzielone by nie zakłócić funkcjonowania systemu VAT. W przypadku, gdy wykonywana czynność stanowi dla klienta całość, nie należy jej rozbijać na poszczególne elementy składowe, lecz traktować jako jedno świadczenie, w sposób właściwy dla elementu, który nadaje całemu świadczeniu charakter dominujący. Powyższy pogląd Trybunał Sprawiedliwości zaprezentował między innymi w wyroku z dnia 25 lutego 1999 roku w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP). Również z wyroku z dnia 22 października 1998 roku w sprawach połączonych C-308/96 i C-94/97 Madgett i Baldwin Trybunał stwierdził, że w przypadku jednej, złożonej transakcji dane świadczenie musi być uznane za pomocnicze względem świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi dla klientów celu samego w sobie, lecz środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego. Koncepcja tak rozumianego świadczenia złożonego wykształcona przez TSUE została w pełni zaakceptowana przez sądy krajowe.

Reasumując powyższe należy uznać, że próba rozbicia świadczenia o charakterze złożonym na poszczególne elementy przeczyłyby ekonomicznemu charakterowi świadczenia nabywanego przez klienta. Zatem, w szczególności gdy strony uzgodniły zasady i formę transakcji, nie należy z niej wyodrębniać poszczególnych elementów, ponieważ podział ten miałby sztuczny charakter.

Jeżeli w Państwa przypadku dostawa stempli budowlanych jest świadczeniem głównym, a usługa szlifowania stanowi dodatkowy element transakcji, usługę pomocniczą, która nie stanowi ona celu samego w sobie, należy uznać, że Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Podstawę opodatkowania, zgodnie z art.29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowić będzie suma kwoty należnej za dostarczony towar wraz z wartością usługi szlifowania. Usługę szlifowania należy opodatkować stawką VAT właściwą dla dostawę towarów. Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, iż Spółka wystawia fakturę w ten sposób, że sprzedaż stempli budowlanych oraz usługę szlifowania tych stempli wyodrębnia w dwóch oddzielnych pozycjach. Jeżeli posiadacie Państwo komplet dokumentów wymaganych w art.42 ust.2 pkt 2 ustawy o VAT to dostawa ta będzie korzystać z preferencyjnej stawki podatku 0%.

W celu prawidłowego ujęcia tego zdarzenia gospodarczego w księgach rachunkowych musicie Państwo dokonać wyceny transakcji wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania sprzedaży. Jeżeli faktura zostanie wystawiona w dniu dokonania sprzedaży to przyjęty kurs średni z dnia poprzedzającego możecie Państwo zastosować również do rozliczenia podatku dochodowego jak i VAT.

Spółka może przyjąć dwie formy księgowania opisanej transakcji. Łączny przychód uzyskany z transakcji WDT (w tym przypadku dostawa stempli wraz z usługą szlifowania) będzie podlegać księgowaniu:

  • WN konto 2(…) ” Rozrachunki z odbiorcami”;

  • MA konto 730 ”Sprzedaż towarów”.

Możecie również Państwo podjąć decyzję, że przychód z tytułu dostawy stempli wraz z usługą szlifowania zaksięgujecie Państwo oddzielnie na kontach sprzedaży towarów i sprzedaży usług. W tym przypadku ewidencja księgowania będzie wyglądać następująco:

  • WN konto 2(…) ” Rozrachunki z odbiorcami” – kwota stanowiąca sumę dostawy stempli wraz z usługą szlifowania;

  • MA konto 730 ”Sprzedaż towarów” – kwota stanowiąca wartość stempli budowlanych;

  • MA konto 700 ”Sprzedaż usług” – kwota stanowiąca wartość usługi szlifowania;

Obie metody ewidencji będą prawidłowe. Przy podjęciu decyzji o sposobie księgowania winniście Państwo kierować się zasadą istotności wynikającą z ustawy o rachunkowości, w myśl której spółka ma obowiązek wyodrębnić w księgach rachunkowych wszystkie zdarzenia istotne do oceny sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Sposób prezentacji tych zdarzeń winniście Państwo określić w polityce rachunkowości.

Dagmara Kamieńska