Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW , TRANSPORT

1 marca 2014

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu osobowego i przyczepy

0 1006

Jestem podatnikiem VAT i VAT-UE, prowadzę działalność w zakresie sprzedaży samochodów. Dnia 22 stycznia 2014 roku zakupiłam przyczepę ciężarową do przewozu pojazdów za 6700 euro i chcę wprowadzić ją do środków trwałych. Czy muszę zapłacić VAT i jak wyglądać będzie sprzedaż w przyszłości środka trwałego? Czy do wartości przyczepy wchodzą pozostałe koszty? Zakupiłam również samochód osobowy za 4200,84 euro w dniu 6 stycznia 2014. Chcę wprowadzić go jako towar handlowy? Czy muszę go rejestrować i jak z podatkiem VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu? Jak będę go sprzedawać z podatkiem czy bez? Czy płacimy akcyzę i czy wlicza się ją do podstawy opodatkowania. Jak wygląda zakup tego samochodu gdybym wprowadziła go do środków trwałych? Wszystko zakupiłam na fakturę w Niemczech.

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 4ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu VAT podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art.9 ust.1 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje w okresie wystawienia faktury przez kontrahenta, nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów będącej przedmiotem WNT (art.20 ust.5 ustawy o VAT).

W myśl art.30a ust.1 ustawy o VAT, do ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stosuje się odpowiednio art.29a ust.1, 6, 7, 10 i 11. W myśl art.29a ust.1 i ust.6 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Podstawa opodatkowania obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

  2. koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Zatem czynność wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o której mowa powyżej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla dostawy tego towaru na terytorium RP. W myśl art.103 ust.3 i 4 ustawy o VAT, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, podatnicy obowiązani są, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego – jeżeli środek transportu ma być zarejestrowany na terytorium kraju przez nabywcę, lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. Ponadto art.103 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że w przypadkach o których mowa w ust.3 i 4, podatnicy są zobowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu (VAT-23). Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika i dowód zapłaty. Dokumenty te zgodnie z art.103 ust.6 ustawy o VAT, stanowią podstawę do wydania zaświadczenia, o którym mowa w art.105 ust.1 pkt 1 (zaświadczenie potwierdzające uiszczenie przez podatnika podatku od towarów i usług z tytułu nabycia środka transportu w przypadkach o których mowa w art.103 ust.3 i 4, tj. VAT-25).

ZATEM

1.

W opisanym przypadku w odniesieniu do nabytej przyczepy należy uwzględnić przepis art.103 ust.4 ustawy o VAT, w którym dokonano rozróżnienia środków transportu na nowe oraz inne, przy czym za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata), które jednakże nie spełniają warunków uznania ich za nowy środek transportu, tj. dot. ilości przejechanych kilometrów lub upływu 6 miesięcy, od momentu dopuszczenia ich do użytku (art. 2 pkt 10b ustawy).

Uwzględniając powyższe, ponieważ przyczepa nie spełnia warunków niezbędnych do uznania jej za nowy ani za inny środek transportu, tzn. nie jest napędzana silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub mocy większej niż 7,2 kilowata, zatem, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni i wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie przez podatnika podatku o którym mowa w art.105 ust.1 ustawy.

Biorąc natomiast pod uwagę, iż przyczepa jest nabywana na cele działalności gospodarczej oraz zarówno sprzedawca jak i nabywca są podatnikami podatku od towarów i usług, lub podatku od wartości dodanej, to jej zakup stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdzie podatek należny rozliczany jest w ramach składanej deklaracji VAT-7 we właściwym okresie rozliczeniowym. Z informacji zawartej w pytaniu wynika, że zakupiła Pani przyczepę 22 stycznia 2014 roku w Niemczech na fakturę. Zakładamy, że w tym dniu wystawiono i otrzymała Pani fakturę zakupu. Tak więc obowiązek podatkowy z tytułu WNT...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.