Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

2 maja 2014

Właściwość miejscowa urzędu dla potrzeb VAT przedsiębiorstwa zagranicznego

0 1634

Przedsiębiorstwo zagraniczne będzie prowadzić działalność gospodarczą na terytorium Polski. W jaki sposób ustalić właściwość miejscową urzędu skarbowego dla potrzeb VAT w przypadku braku siedziby na terytorium Polski. Czy przedsiębiorca zagraniczny podlega pod właściwość „dużych” urzędów skarbowych?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli przedsiębiorca zagraniczny nie posiada siedziby na terytorium Polski, lecz posiada stałe miejsce prowadzenia działalności na jej terytorium, właściwym organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT, w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju organem właściwym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

UZASADNIENIE

Podstawowe zasady ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z brzmieniem art. 17, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą na terytorium Polski bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przedsiębiorca zagraniczny wykonujący na terytorium Polski czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w zakresie, w jakim czynności te wykonywane są na terytorium Polski – staje się podatnikiem tego podatku.

Ustalenie właściwego do rozliczania VAT urzędu skarbowego dla podatnika reguluje art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2 – 5. Z kolei na podstawie art. 3 ust. 3 pkt 2 tej ustawy, w przypadku podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Przedsiębiorca zagraniczny, zgodnie z regułą wyrażoną w art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, który zamierza wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, jest obowiązany przed dniem wykonania pierwszej takiej czynności, złożyć właściwemu ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu naczelnikowi urzędu skarbowego – zgłoszenie rejestr...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.