Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

1 czerwca 2013

Wydanie pracownikom upominków nabytych od spółki z Niemiec

0 768

Otrzymałam od spółki matki z siedzibą w Niemczech fakturę za upominki dla pracowników naszej spółki, które zostały im przekazane na Święta Wielkanocne. Jak powinniśmy rozliczyć ten zakup? Czy powinniśmy opodatkować VAT wydanie upominków?

ODPOWIEDŹ

Państwa spółka powinna rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie upominków od niemieckiej spółki matki i opodatkować ich wydanie pracownikom, jeżeli upominki nie spełniają definicji prezentów o małej wartości. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zakup upominków jest finansowany z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

UZASADNIENIE

Na początku analizy przedstawionego pytania należy ocenić czynności dokonywane pomiędzy spółką matką a jej oddziałem. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Z kolei oddział zdefiniowany został w art.5 pkt 4 ww. ustawy jako wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej, wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności. Wydzielenie dla potrzeb własnych firmy odrębnego oddziału nie oznacza, że mamy do czynienia z dwoma podatnikami VAT. Spółka matka i jej oddział traktowane są dla celów podatku od towarów i usług jako ten sam podmiot i jeden podatnik.

Z przedstawionego pytania wynika jednak, że, że polska firma nie jest oddziałem niemieckiej spółki, lecz samodzielnym przedsiębiorstwem. Wskazuje na to sposób udokumentowania transakcji przez zagraniczną spółkę (wystawienie faktury VAT dla spółki polskiej).

Z zadanego pytania nie wynika, skąd pochodzą upominki przekazane pracownikom Państwa spółki, a w szczególności nie wiemy, czy spółka matka zakupiła je w Polsce, czy pochodzą z innego kraju, zakładam jednak, że upominki zostały zakupione przez spółkę matkę w Niemczech i stamtąd wysłane do Państwa spółki, gdzie zostały przekazane pracownikom w formie upominków. Konsekwencje takiej transakcji są różne w zależności od sposobu finansowania upominków.

1. Upominki są finansowane ze środków obrotowych spółki

W takiej sytuacji nabycie upominków od spółki matki należy rozliczyć jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zgodnie z art.9 ust.1 i ust.2 pkt1 lit.a i pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz, pod warunkiem, że nabywcą towarów jest podatnik, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika i dokonujący dostawy również jest podatnikiem.

Zgodnie z art.7 ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

W celu rozstrzygnięcia, czy przekazanie upominków pracownikom podlega opodatkowaniu VAT na mocy powyższego przepisu, należy się zastanowić, czy Państwa spółka ma prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu tych towarów. Możliwe są tu dwa podejścia. Z jednej strony można przyjąć, że wszelkie zakupy towarów przeznaczonych dla pracowników są zakupami towarów pośrednio wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (założywszy, iż podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, które w myśl art.86 ust.1 ustawy dają prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie). Przyjęcie takiego wniosku powoduje, że przekazanie pracownikom towarów niebędących prezentami o małej wartości podlega opodatkowaniu VAT jako nieodpłatna dostawa towarów (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT), ale Państwa spółka ma jednocześnie prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Z drugiej jednak strony można przyjąć, że związek pomiędzy zakupami towarów przeznaczonych dla pracowni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.