Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

3 sierpnia 2018

Wynagrodzenie otrzymane po likwidacji działalności a VAT

0 781

Do 30 czerwca 2018 roku prowadziłem działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Adwokacka. Byłem zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W ramach prowadzonej działalności wykonywałem m.in. usługi zlecone przez Sąd Rejonowy w (…) tj. pomoc prawna świadczona z urzędu na podstawie postanowienia lub zarządzenia o wyznaczeniu obrońcy/pełnomocnika z urzędu. Po zakończeniu danej sprawy tj. 15 lipca 2018 roku Sąd zasądzał wynagrodzenie tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu powiększone o stawkę podatku VAT. Sąd Rejonowy (…) uzależnia wypłatę należnego wynagrodzenia od przedłożenia odpowiedniego dokumentu np. faktury VAT lub rachunku. Nie wykonuję już zawodu adwokata i nie prowadzę działalności gospodarczej - jaki dokument powinienem wystawić, aby Sąd Rejonowy (…) wypłacił wynagrodzenie i w jaki sposób powinno nastąpić rozliczenie podatku VAT?

ODPOWIEDŹ

Czytelnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku należnego VAT za lipiec 2018 roku, zgodnie z obowiązkiem podatkowym, nie ma natomiast podstaw do wystawienia faktury lub rachunku.

UZASADNIENIE

Generalna zasada wynikająca z brzmienia art. 19a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) wskazuje, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zgodnie z tą regulacją podatek staje się wymagalny w miesiącu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Nie mniej jednak dla pewnego rodzaju usług ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

I tak, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. d ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu świadczenia, na podstawie odrębnych przepisów, na zlecenie sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury usług związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług. W takim przypadku, obowiązek podatkowy powstaje w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 6 ustawy o VAT).

Z analizy powyższego przepisu wynika, że ustawodawca jednoznacznie wskazał, że w sytuacji świadczenia przez adwokata usług, dla których zleceniodawcą jest Sąd, obowiązek podatkowy z tytułu wykonania tych czynności powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonane usługi.

Odnosząc powyższe uregulowania do sytuacji przedstawionej przez Czytelnika należałoby uznać, że rozliczenie podatku przez niego winno nastąpić po otrzymaniu całości lub części wynagrodzenia z tytułu usługi zleconej przez Sąd Rejonowy w zakresie pomocy prawnej świadczonej z urzędu na podstawie postanowienia lub zarządzenia o wyznaczeniu obrońcy/pełnomocnika z urzędu.

Zatem Czytelnik pomimo, że zlikwidował działalność gospodarczą z dniem 30.06.2018 winien dokonać rozliczenia podatku należnego z urzędem skarbowym za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał zapłatę za świadczoną usługę tj. za lipiec 2018 rok. Zgodnie z art....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.