Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

6 czerwca 2016

Wynajem samochodu zastępczego a VAT

0 953

Usługa wynajmu samochodów na rzecz klientów poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 stycznia 2016 roku nr ITPP2/4512-1066/15/EB.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie zawierania umów ubezpieczeń komunikacyjnych świadczonych na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych. Usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Przedsiębiorca świadczy usługi na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych w zakresie usługi assistance z ubezpieczeń komunikacyjnych. Klient poszkodowany w wypadku komunikacyjnym zgłaszając szkodę w ramach ubezpieczenia żąda również wydania samochodu zastępczego. W związku z tym, Przedsiębiorca podpisuje z poszkodowanym umowę, regulamin, protokół zdawczy, cesję wierzytelności. Klient użytkuje samochód zastępczy do czasu naprawy swojego pojazdu lub wypłaty odszkodowania nie płacąc za wynajem auta. Koszty wynajmu pojazdu zastępczego pokrywane są z ubezpieczenia sprawcy. Firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby faktura była wystawiona na klienta, ponieważ to on jest faktycznym odbiorcą usługi.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługa wynajmu samochodu zastępczego w ramach ubezpieczenia assistance korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż usługa wynajmu samochodu klientom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych nie może być uznana za usługi ubezpieczeniowe podlegające zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem Przedsiębiorca nie występuje w roli ubezpieczyciela, który w przypadku wystąpienia ryzyka objętego umową ubezpieczenia będzie zobowiązany do wykonania świadczenia na rzecz ubezpieczonego klienta towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż „czynność ubezpieczeniowa”, w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.