Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

4 lutego 2019

NR 86 (Luty 2019)

Wystawienie faktury do paragonu niezawierającego NIP-u nabywcy w 2019 roku

0 1152

Czy od nowego roku mogę wystawić fakturę tylko do paragonu zawierającego NIP nabywcy?

Odpowiedź

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach nie weszła jeszcze w życie, jednocześnie w projekcie, który wpłynął do Sejmu w dniu 27 kwietnia 2018r., druk numer 2503 nie zaproponowano wprowadzenia art. 106b ust. 4 w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczącego wystawiania przez sprzedawcę faktury tylko w takiej sytuacji, kiedy na paragonie będzie wpisany numer NIP nabywcy

 

Uzasadnienie

Na mocy § 8 ust 1 pkt 17 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących oraz § 23 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące - paragon fiskalny zawiera m.in. co najmniej numer identyfikacji podatkowej nabywcy (NIP nabywcy) - na żądanie nabywcy.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 tej ustawy podatnicy rejestrujący obrót i kwotę podatku należnego za pomocą kas fiskalnych mają obowiązek dokonywać wydruku paragonu lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy. Przy czym w myśl zapisu § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących  paragon sprzedawca jest obowiązany wydać bez wyraźnego żądania konsumenta.

Natomiast transakcja z przedsiębiorcą musi zostać udokumentowana fakturą pod warunkiem, że sprzedawca wie o tym, że zakup ma służyć działalności gospodarczej. Jeśli nie posiada tej wiedzy to powinien założyć, że klient jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym, a w takim przypadku ma obowiązek wydrukować i wręczyć mu paragon. Jeśli jednak nabywca powróci z otrzymanym paragonem i stwierdzi, że zakup miał jednak służyć działalności gospodarczej, to fakt ten wymaga wystawienia faktury.

Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona z zastosowaniem kas rejestrujących stanowi dowód, co do wysokości obrotu oraz kwot podatku należnego od dokonanych przez podatnika transakcji sprzedaży w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Paragony fiskalne, a zarazem raporty fiskalne muszą odzwierciedlać wartość sprzedaży i potwierdzać faktyczny przebieg operacji gospodarczych.

W myśl art. 111 ust. 6a ustawy, kasa rejestrująca służąca do prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 1, musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących zawieranych transakcji, w tym wysokości uzyskiwanego przez podatnika obrotu i kwot podatku należnego, oraz musi przechowywać te dane lub też zapewniać bezpieczny ich przekaz na zewnętrzne nośniki danych. W przypadku, gdy wystawiono fakturę dotyczącą sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż (art. 106h ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług), natomiast klient otrzymuje oryginał faktury i tylko ten dokument jest potwierdzeniem dokonanej sprzedaży. Tej faktury nie ujmuje się już w rejestrach VAT, ponieważ potwierdzona nią sprzedaż jest ujęta w raportach kasy rejestrującej.

Na podstawie zapisów projektu z dnia 18 września 2017 r. określającego zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221)  i  dotyczącego m.in. zmian w zakresie wystawiania faktur oraz w systemie kas rejestrujących wprowadzono w art. 106b ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług nową zasadę, iż w przypadku sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, fakturę wystawia się dla nabywcy towarów i usług będącego podatnikiem, wyłącznie, jeżeli paragon dokumentujący tę sprzedaż zawiera numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku albo podatku od wartości dodanej. Jeżeli więc nabywca, będący podatnikiem, będzie chciał otrzymać fakturę do paragonu, który posiada, to sprzedawca wystawi mu taką fakturę tylko w tej sytuacji, kiedy na paragonie będzie wpisany numer NIP nabywcy. Zapis ten miał...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz cyfrowych wydań magazynu
  • Dostęp online do aktualnych i archiwalnych wydań czasopisma oraz dostęp do dodatkowych materiałów
  • Nielimitowane konsultacje
  • ...i wiele więcej!

Jeśli jesteś Prenumeratorem, zaloguj się, aby przeczytać artykuł w całości.